Szkoły z Houghton-le-Spring, i zadany temat
 „Napisz list do rodziny aby nawróciła się na islam” – tak brzmiał tytuł pracy domowej zadanej uczniom szkoły z Houghton-le-Spring, w pobliżu Sunderland.
Gdy Mark McLachlan, zauważył, że 12-letnia pasierbica pisze pracę domową o nawróceniu rodziny na islam, kazał jej przerwać wypracowanie. McLachlan powiedział dziennikarzom: – Wiem, że w ramach programu nauczania dzieci muszą uczyć się o wszystkich religiach. Jednak nie rozumiem, dlaczego miałby pisać listy skierowanego do rodziny na temat nawrócenia na inną religię. Jeśli chcą, aby dzieci uczyły się o islamie, to niech uczą ich wszystkiego o nim, w tym jego historii. Nie chcę, aby szkoła zmuszała moją pasierbicę, aby nawracała mnie na inną religię. To jest nasza decyzja, w jaki sposób je wychowujemy dziecko, i kiedy będzie ono już wystarczająco dorosłe, aby podjąć decyzję na temat wyboru wiary.
McLachlan odwiedził szkołę, aby wyrazić swoje obawy i powiedziano mu, że jest to część programu nauczania i pokazano przykładowe pytania egzaminacyjne dotyczące islamu, chrześcijaństwa i hinduizmu.
– Nie mam problemu z tym, że dziecko poznaje inne religie, ale uważam, że nie powinno nakłaniać się 12-latków, aby nawracali swoich rodziców. W tym przypadku krajowy program nauczania zawiódł w mojej opinii.
edi

Zobacz również: