Policjanci CBŚP z Zielonej Góry wspólnie z funkcjonariuszami Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej, w toku postępowania przygotowawczego prowadzonego pod nadzorem Wielkopolskiego Wydziału Prokuratury Krajowej w Poznaniu, rozbili zorganizowaną grupę przestępczą. Z ustaleń śledczych wynika, że jej członkowie są podejrzani o organizowanie nielegalnego przerzut cudzoziemców, fałszowanie dokumentów oraz wymuszenia zwrotu długów. Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

Przez wiele miesięcy, policjanci z Wydziału w Zielonej Górze Zarządu w Gorzowie Wielkopolskim Centralnego Biura Śledczego Policji i funkcjonariusze z Wydziału Operacyjno-Śledczego Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej wyjaśniali okoliczności sprawy. W efekcie rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o nielegalny przerzut cudzoziemców z Polski na zachód Europy. Z zebranych materiałów wynika, że grupa mogła działać od 2015 roku. Śledczy ustalili, że osoby były przemycane na podstawie sfałszowanych dokumentów. Członkowie grupy prawdopodobnie zajmowali się także wymuszaniem zwrotu długów.

Na podstawie zebranych informacji funkcjonariusze podejrzewali, że zatrzymywane osoby mogą być niebezpieczne, a nawet posiadać broń. Bardzo ważne było również, aby te osoby zostały zatrzymane jednocześnie, ponieważ  przypuszczano, że mogą próbować zbiec i ukryć się przed organami ścigania. Dlatego podczas zatrzymań wsparcia udzielili wyspecjalizowani funkcjonariusze z Wydziału Zabezpieczenia Działań NoOSG oraz Wydziału Realizacji i Zabezpieczenia Zarządu CBŚP w Warszawie.

Po szczegółowym przygotowaniu działań funkcjonariusze CBŚP i SG wkroczyli jednocześnie do domów i mieszkań w kilku miejscowościach, na terenie województwa mazowieckiego. Zatrzymanych zostało pięciu mężczyzn, w tym dwaj obywatele Rosji. W trakcie przeszukań policjanci i strażnicy znaleźli i zabezpieczyli telefony komórkowe, gotówkę w różnych walutach, nośniki komputerowe oraz dokumenty, które są dowodami w sprawie.

Sąd Rejonowy w Poznaniu, na wniosek Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu, wobec dwóch obywateli Rosji zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych trzech osób zastosowano dozór policyjny oraz poręczenie majątkowe.

Sprawa jest rozwojowa i niewykluczone są dalsze zatrzymania osób związanych z tą grupą.

(CBŚP / mw)

Zobacz również: