lancut.gada.pl
 
To będą ostre, brutalne kampanie; nasz kraj wypełniony jest emocjami, więc emocje będą na pewno – powiedział PAP socjolog dr Ryszard Żółtaniecki o przygotowaniach do wyborów samorządowych.

„Większa część Polaków większą wagę przywiązuje do wyborów samorządowych niż do parlamentarnych” – uważa socjolog. Tłumaczy to tym, że wybory samorządowe dotyczą spraw, które są „bezpośrednio związane z ludzkim losem”.

Dr Ryszard Żółtaniecki spodziewa się, że przyszłorocznym wyborom samorządowym będą towarzyszyć duże emocje: „Nasz kraj wypełniony jest emocjami, więc emocje będą na pewno. Będą się tam również mieszały wątki ogólnokrajowe, szczególnie w dużych miastach, takich jak Kraków, Łódź, Warszawa. To będą ostre, brutalne kampanie” – przewidywał Ryszard Żółtaniecki, jednak, jak powiedział, nie jest w stanie przewidzieć jaki będzie wynik.

Jego zdaniem przyszłoroczne wybory będą „probierzem tego, do jakiego stopnia Polacy są w stanie zmobilizować się jako obywatele, a od tego będzie zależeć frekwencja”.

Wg socjologa specyfika wyborów samorządowych jest taka, że w wielu miejscach dominują w nich ugrupowania lokalne, które nie mają przełożenia na partie polityczne. Żółtaniecki jest przekonany, że „część wybranych, będzie właśnie kandydatami lokalnych, miejscowych ugrupowań czy ruchów obywatelskich”.

Ponadto, w jego opinii podczas wyborów samorządowych będzie można sprawdzić, jak wygląda sytuacja „w terenie”. Czy „rzeczywiście tam, w terenie PiS odebrało elektorat PSL”.

Socjolog twierdzi, że będzie można też zbadać w jakiej sytuacji znajdują się partie opozycyjne: „Zobaczymy czy Nowoczesna jest w ogóle przygotowana do tych wyborów, czy wysunie swoich kandydatów. Nowoczesna ma bardzo słabe struktury terenowe” – zaznaczył socjolog.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Zobacz również: