Miliard złotych będzie kosztował program rewitalizacji i budowy prawie 200 dworców. W czwartek w podwarszawskim Pruszkowie szef resortu infrastruktury Andrzej Adamczyk i prezes PKP Krzysztof Mamiński ogłosili start programu, który ma się zakończyć w 2023 r.

„Bardzo istotnymi punktami na liście obiektów przewidzianych do odbudowy są dworce położone w największych polskich aglomeracjach. W związku z dynamicznym rozwojem wielu ośrodków kolej odgrywa coraz większe znaczenie w przewozach aglomeracyjnych. Estetyczne i funkcjonalne dworce są dopełnieniem inwestycji prowadzonych przez PKP PLK” – powiedział Adamczyk.

Jak dodał, pruszkowski dworzec z 1924 r. za 52 miesiące odzyska dawną świetność, będzie przystosowany dla niepełnoprawnych. Z uwagi na zabytkowy charakter obiektu prace będą prowadzone w ścisłej kooperacji z mazowieckim konserwatorem zabytków.

Koszt modernizacji dworca w Pruszkowie wyniesie 9,6 mln zł i zostanie sfinansowany przez PKP PLK i środki budżetu państwa. Przebudowa będzie realizowana równolegle z modernizacją podmiejskiej linii Warszawa – Grodzisk Mazowiecki.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Zobacz również: