Kamera samochodowa typu dashcam, czyli wideorejestrator, to pomocnik znany już bardzo dobrze wszystkim kierowcom. Jesteś ciekaw, dlaczego warto używać kamery typu dashcam? Poznaj całą prawdę na temat tego sprzętu i zasięgnij opinii ekspertów Matrix Media.
Jakie funkcje powinien posiadać dobry dashcam?
 Rejestratorów jazdy na rynku znajdziemy naprawdę wiele. Różnią się one ceną, ale również jakością. Wybór jest szeroki. Głównym zadaniem rejestratora samochodowego jest zapisywanie przebiegu trasy. Kamery różnią się od siebie rozdzielczością, kątem widoczności, liczbą klatek, rodzajem wyświetlacza czy akumulatorem. Wideorejestratory w tej chwili często posiadają dodatkowe funkcje:
 • czujniki ruchu umożliwiające automatyczne włączanie urządzenia
 • tylną kamerę cofania ułatwiającą parkowanie w trudnych miejscach
 • diody cyfrowe poprawiające widoczność w nocy
 • odbiornik GPS, który zapisuje na nagraniu położenie samochodu oraz prędkość jazdy.

  Eksperci ze sklepu Matrix Media oceniają kamery SJDASH bardzo pozytywnie. Polecane rejestratory wyróżniają się dobrą jakością obrazu i stosunkiem do ceny. Obraz rejestrowany przez kamerę powinien być zawsze wyraźny, aby w razie potrzeby nie pojawiły się problemy na przykład z odczytaniem numerów rejestracyjnych pojazdów. Obiektyw szerokokątny to kolejna zaleta, którą nasz sprzęt powinien mieć. Nowe, ulepszone urządzenia typu dashcam posiadają możliwość tworzenia zdjęć – zazwyczaj za pomocą jednego przycisku. Pozwala to na uchwycenie i osobne zapisane ważnych momentów podczas podróży. Polecamy brać pod uwagę kamerki, które posiadają wygodne wyjście mini USB. Wówczas w łatwy sposób możemy sczytać na komputer zapisane uprzednio dane.

   

  Czy warto posiadać kamerę typu dashcam?

   

  Wiele osób zastanawia się nad legalnością urządzeń tego typu. W Polsce możemy używać rejestratorów jazdy bez ograniczeń. Nagrania mogą stanowić nawet dowód w sprawie w razie wypadku. Warto jednak zachować ostrożność, gdy wybieram się na dłuższą wycieczkę po Europie. W Austrii obowiązują surowe kary za używanie rejestratorów jazdy. Jest to związane z ochroną danych osobowych.

   

  Ile warto wydać na kamerę typu dashcam?

   

  Już wiemy, że rejestratory jazdy mogą się od siebie bardzo różnić. Jakość sprawia, że ogromna jest również różnica w cenie. Konsultanci Matrix Media polecają wybrać kamery reprezentujące bardzo dobry stosunek jakości do ceny. Możesz określić, co jest dla Ciebie najważniejsze i skupić się jedynie na wyznaczonych parametrach. Jedna z propozycji to kamera SJDASH firmy SJCAM. Kamera ta posiada sensory firmy SONY, które zapewniają dobrą jakość obrazu oraz dźwięku. Kąt widzenia kamery to aż 140 stopni. W porównaniu z najsłabszymi modelami o kącie 90 stopni to naprawdę sporo. Panel modelu SJDASH jest dotykowy, co ułatwia obsługę sprzętu w czasie jazdy. Jej dodatkowym atutem jest wygląd. Wiemy, że to mniej ważne, ale esteci za kierownicą z pewnością docenią ten fakt.

Zobacz również: