Szwedzki dziennikarz, który przed laty fałszywie oskarżył założyciela WikiLeaks Juliana Assange o gwałty, został aresztowany za gwałty na nieletnich dziewczynach.

Oskarżenia przeciwko Fredrikowi Virtanenowi pojawiły się w ramach kampanii medialnej #MeToo. Kilka kobiet zarzuciło dziennikarzowi, że zgwałcił je, gdy miał zaledwie po kilkanaście lat.

Pierwsze oskarżenie, jak poinformował Nyheter24, przeciwko Virtanen pojawiło się ze strony Cissi Wallin, szwedzkiej dziennikarki i aktorki, która w zeszłym tygodniu wyznała, że Virtanen zgwałcił ją w 2006 roku, gdy miała 21 lat. Wallin twierdzi, że w 2010 roku: – Ten starszy dziennikarz zaatakował mnie i włożył swoje narządy płciowe w moje usta. Nie mogę już milczeć – dodała Wallin, stwierdzając, że powinno się już dawno ujawnić jego nazwisko.

Także Camilla Läckberg, szwedzka pisarka, znana doskonale w Polsce autorka kryminałów, wyraziła poparcie dla Wallina i powiedziała, że wstydziła się, że przez wiele lat milczała w tej sprawie: „Cissi nie jest sama, słyszałam od wielu innych o tym samym człowieku. Przez lata wykorzystywał kobiety. Ale one milczały ze strachu i ja też” – napisała Läckberg na Instagramie.

Pojawiły się też relacje innych kobiet, które twierdzą, że dziennikarz zaatakował je i wykorzystał seksualnie gdy miały: 14, 16 i 19 lat. Jedną z nich jest Fridah Jönsson, która prowadzi podcast na temat antykoncepcji. Jönsson powiedziała, że Virtanen zapytała ją, czy chce się z nim uprawiać seks, gdy miała zaledwie 14 lat.

Szwedzkie media donoszą o kolejnych dwóch ofiarach dziennikarza, które twierdzą, że dziennikarz gwałcił lub napastował je seksualnie. Jedna z nich, teraz 26-letnia kobieta, powiedziała, że 10 lat temu Virtanen próbował zmusić ją, aby poszła do jego mieszkania pić z nim alkohol, mimo że miał zaledwie 16 lat. Kolejna kobieta zeznała, że Virtanen zgwałcił ją w szwedzkim mieście Eskilstuna, gdy miała 17 lat.

W miarę upływu czasu pojawiają się informacje o kolejnych ofiarach zboczeńca. Wielu Szwedów oskarża jednak główne media o przemilczanie tego skandalu.

Virtanen w 2010 roku opisał rzekome gwałty na dwóch kobietach w Sztokholmie, których miał dopuścić się założyciel WikiLeaks Julian Assange. Zarzuty jednak nie potwierdziły się wówczas.

jes

 

 

 

 

 

Zobacz również: