Zielony dach ekstensywny stanowi prawdziwą ozdobę budynku Fot.: NOPHADRAIN
W związku z wprowadzeniem w 2021 roku nowych, zaostrzonych warunków technicznych, wiele starych budynków będzie musiało w najbliższym czasie przejść kompleksową modernizację. Biorąc pod uwagę najnowsze trendy architektoniczne warto uwzględnić w projekcie ekologiczny akcent, jak na przykład lekka konstrukcja zielonego dachu od Nophadrain.
Zielone dachy to bardzo modny trend, który coraz mocniej wkracza w polski krajobraz budowlany. Są to często specjalne konstrukcje, dokładnie dopasowane do projektu nowego budynku. Większe wyzwanie stanowią obiekty modernizowane, gdyż stan techniczny i nośność starych stropodachów często nie pozwala na montaż tradycyjnego zielonego dachu. Spowodowane jest to m.in. dużym obciążeniem, jakie wywierają na konstrukcję warstwy zielonego dachu a przede wszystkim substrat. Dzięki rozwiązaniu Nophadrain – systemowi lekkich zielonych dachów ekstensywnych, można teraz nadać nowoczesny, ekologiczny wygląd również budynkom, które nie są technicznie przystosowane do takich realizacji.
Twój dach lekki jak powietrze
Innowacyjne systemy Nophadrain przeznaczone do instalacji lekkich zielonych dachów ekstensywnych dedykowane są budynkom, które z powodów konstrukcyjnych nie mogą przyjąć dużego obciążenia. Świetnie sprawdzą się zatem na modernizowanych starych budynkach, ale również na garażach, wiatach czy na przykład zadaszeniach rowerowych. Oferowane systemy wywierają minimalne obciążenie, poniżej 50 kg na metr kwadratowy. Efekt ten osiągnięto zamieniając tradycyjny sypki substrat panelem substratowym ND SM-50. Zdolność retencji takiego panelu wynosi ok. 30 l/m² = 80 % objętości, co gwarantuje dobre nawodnienie roślin, przy jednoczesnym zachowaniu lekkości konstrukcji. Jednocześnie lekki zielony dach cechuje się niewielką grubością warstw – zaledwie 81 mm. Pomimo niewielkiej wagi i zredukowanej liczby warstw, lekki zielony dach daje dużą swobodę nasadzeń – jego powierzchnię można wyłożyć zarówno matami rozchodnikowymi, jak i sadzonkami, które po pewnym czasie wrastają w panel substratowy i tworzą piękny kwitnący dywan. Warto wspomnieć również o tym, że panele tego typu są duże łatwiejsze w transporcie pionowym, co stanowi atut dla wykonawcy. Możliwość transportu lekkich elementów w paczkach eliminuje konieczność ponoszenia zwiększonych nakładów finansowych, związanych np. z wykorzystaniem dźwigu na placu budowy, a przy tym znacznie upraszcza i skraca prace modernizacyjne.
Lekki system Nophadrain, w przeciwieństwie do dostępnych na polskim rynku lekkich systemów jednowarstwowych, posiada wszystkie niezbędne warstwy zgodne z wytycznymi DAFA/FLL. Dzięki temu mamy gwarancję, że nawet po kilku latach, kiedy układ zostanie przerośnięty przez korzenie roślin, wydajność drenażowa układu pozostanie na niezmienionym poziomie, czego nie gwarantują lekkie systemy jednowarstwowe.
Zielona inwestycja
Zielony dach ekstensywny stanowi prawdziwą ozdobę budynku
Fot.: NOPHADRAIN
Modernizując budynek, możemy nadać mu nowe życie architektoniczne, dodać prestiżu i sprawić, że idealnie wpisze się w aktualne trendy oraz wymagania współczesnych użytkowników. To wszystko staje się możliwe dzięki systemom dedykowanym lekkim zielonym dachom ekstensywnym firmy Nophadrain. Konstrukcje tego typu stanowią niewielkie obciążenie dla budynku, dlatego wymiana starego dachu nie jest konieczna, co zdecydowanie przekłada się na obniżenie kosztów inwestycyjnych. Ponadto, lekki zielony dach nie tylko podnosi walory wizualne budynku, lecz także jego parametry techniczne. Wspomaga system odprowadzania wody opadowej z dachu, poprawia termoizolacyjność budynku oraz posiada właściwości wygłuszające. Nowość firmy Nophadrain sprawdza się zarówno na dachach płaskich, jak i skośnych do 45o.
Modernizacja starych budynków od zewnątrz nie musi polegać tylko na odświeżeniu ich wyglądu architektonicznego. Dzięki zastosowaniu lekkiego systemu firmy Nophadrain można nadać im zupełnie nowe – zielone życie.

 

Zobacz również: