Ksenia A. Sobczak  ma  35 lat i jest liberalną dziennikarką telewizyjną, która zyskała sławę, gdy była gospodynią rosyjskiego reality show „Dom-2”. Sobczak ma na  Instagramie  5,2 miliona fanów. I być może ta popularność skłoniła ją do  zainteresowania polityką.

W minioną środę 35-latka – za pośrednictwem serwisu YouTube – ogłosiła, że ​​zamierza walczyć o prezydentura Rosji z Władimirem Putinem. Wybory prezydenckie w Rosji odbędą się 18 marca 2018 roku.

Ksenia Sobczak jest córką Anatolija Sobczaka – radzieckiego i rosyjskiego polityka i byłego mera Sankt Petersburga, który był bliskim współpracownikiem prezydenta Władimira Putina. Ona sama od 2011 roku brała udział w antyputinowskich protestach i krytykuje Kreml. Przez rok była nawet członkiem Rady Koordynacyjnej rosyjskiej opozycji. Większość rosyjskich ekspertów zarzuciła jej jednak sprzeniewierzenie się interesom opozycji, grę na rzecz Kremla i brak zaplecza politycznego

Sobczak powiedziała, że ​​chce być reprezentantką tych wszystkich, który nie mają swojego  kandydata na prezydenta Rosji: „Jak każdy obywatel Rosji mam prawo ubiegania się o prezydenturę. Zdecydowałam się wykorzystać to prawo. Dzięki mnie  masz okazji, aby powiedzieć obecnej władzy: Mam tego dość!” – napisała.

Większość rosyjskich ekspertów jest jednak mocno sceptycznych wobec tej kandydatury. Komentatorzy zarzucają jej brak elementarnego przygotowania i działanie na niekorzyść antyputinowskiej opozycji.
Główny liberalny kandydat opozycji, Aleksiej A. Navalny, ma zakaz kandydowania z powodu wyroków skazujących w sprawach o rzekome nadużycia. Navalny obecnie odsiaduje wyrok za naruszenie przepisów dotyczących organizowania publicznych spotkań.

Sobczak musi zebrać minimum 300 000 podpisów z co najmniej 40 regionów Rosji, aby zarejestrować się jako niezależny kandydat na prezydenta.

ed

źródło: The New York Times

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie tłumaczenia tekstu bez pisemnej zgody wydawcy zabronione

Zobacz również: