Piosenkarki  z zespołu pop „Majed al esa”, z Arabii ​​Saudyjskiej, mają problemy z powodu teledysku drwiącego z mężczyzn i potępiającego ucisk kobiet Ich piosenka  „Hwages” („Obawy”)  wywołał oburzenie w tym  konserwatywnym islamskim kraju. Został napiętnowana jako  „obrzydliwa” i „bardzo niewłaściwa”. O co chodzi?

W kontrowersyjnym klipie widzimy trzy wokalistki ubrane w muzułmańskie nikaby. Dziewczyny śpiewają miedzy innymi : „Niech mężczyźni zostaną zlikwidowani, ponieważ powodują w nas choroby psychiczne. Niech wszyscy oni znikną, bo wydają się być opętani. Jeśli tylko jest Allach, to powinien pozbyć się mężczyzn”.

Zgodnie z prawem saudyjskim, kobiety wymagają niemal na wszystko zgody męskiego opiekuna (ojca, brata, męża lub wujka). Inaczej nie mogą podróżować, ożenić się, otworzyć konta w banku, dostać pracę, mieć operację lub uczyć się.

Nie wiemy jaki jest obecnie los piosenkarek. Niewątpliwie czeka je  więzienie. Tymczasem od momentu  opublikowania film na YouTube obejrzało go 18 milionów osób.

eb

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie tłumaczenia tekstu bez pisemnej zgody wydawcy zabronione

Zobacz również: