Skóra, podobnie jak wszystkie żyjące istoty, podlega rytmowi cyklu domowego. Nocą odpoczywa i rezygnuje się po urazach odniesionych za dnia. Z czasem jednak, w miarę starzenia się pod wpływem szkodliwego wpływu środowiska i stresu, traci swoje zdolności regeneracyjne.
Specjalne kosmetyki do pielęgnacji na noc wspomagają proces odnowy, dostarczając cennych substancji, niezbędnych do zachowania młodości i urody.
Za dnia skóra pełni swą rolę płaszcza ochronnego – chroni wnętrze organizmu przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi: przed promieniowaniem ultrafioletowym, zimnem, wiatrem, zanieczyszczeniem powietrza, stresem. Te wszystkie czynniki, związane z trybem życia i wpływem otoczenia narażają skórę na uszkodzenia, zakłócają funkcjonowanie komórek, osłabiają tkanki.
Nocą skóra nastawia się głównie na regenerację. Wpływ niekorzystnych czynników zewnętrznych jest wtedy zredukowany do minimum, mięśnie są rozluźnione, praca organów wewnętrznych spowolniona, więc skóra całą energię wkłada w naprawę szkód poniesionych za dnia. Nocą procesy regeneracyjne skóry są nasilone w porównaniu z dniem, a szczyt przypada na godziny między drugą, a czwartą rano.
Naskórek, a szczególnie warstwa rogowa, ma za zadanie utrzymać odpowiedni poziom nawilżenia skóry i chronić ją przed zewnętrznymi zagrożeniami. W naskórku przebiegają procesy regeneracyjne, polegające na odbudowywaniu elementów składowych tej warstwy, płaszcza hydrolipidowego oraz cementu miedzykomórkowego.
Aktywność skóry dostosowuje się do cyklu snu i czuwania. Do dwudziestego roku życia funkcje skóry są doskonale uregulowane i spełniają świetnie swą rolę. Z wiekiem jednak jej metabolizm zwalnia i zdolności regeneracyjne słabną. Zmniejsza się jej siła ochronna, gruczoły łojowe produkują mniej sebum, obniża się więc naturalny poziom nawilżenia skóry oraz jej grubości: rezerwy energetyczne powoli się wyczerpują i odnowa komórek przebiega mniej sprawnie.
Usuwanie toksyn oraz ubocznych produktów metabolizmu jest utrudnione. Zwykle są one transportowane przez limfę, która teraz krąży mniej sprawnie. Kiedy ciało leży oddech jest wolniejszy, a mięśnie nie wykonują żadnej pracy, sprzyja to zatrzymywaniu płynu w tkankach, co skutkuje tym, że rano skóra jest blada, matowa, a wokół oczu powstaje opuchlizna. Wiek, brak snu, stres, zła higiena życia nasilają jeszcze te objawy.
Kosmetyki na noc nakłada się na skórę oczyszczoną z zabrudzeń i makijażu, która nie będzie już narażona na wpływ czynników zewnętrznych. Zawierają substancje przenikające głęboko do skóry, by wzmocnić jej wszystkie warstwy. Stężenie substancji czynnych jest wyższe niż w kosmetykach na dzień. Są one szczególnie potrzebne skórze dojrzałej, by zachowała na dłużej swe piękno i młodość.
Kosmetyki na noc można podzielić na trzy kategorie, zależnie od działania: naprawcze, regeneracyjne, przeciwzmarszczkowe.
Wybór odpowiedniego produktu zależy od typu skóry:
– cera sucha potrzebuje kremów odżywczych i odbudowujących
– cera zmęczona wymaga substancji regenerujących i ujędrniających
– cera dojrzała będzie wdzięczna za kremy, olejki i serie przeciwzmarszczkowe, używane w formie dłuższych kuracji, by przywrócić komórkom energię.
Nocą warto szczególnie troskliwie zadbać o odpowiednią pielęgnację wrażliwych okolic oczu. Skóra wokół nich nocą również intensywnie się regeneruje. Jest tu bardzo cienka, zawiera niewiele gruczołów łojowych, a płaszcz hydrolipidowy właściwie nie istnieje. Trzeba pomóc skórze bronić się przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, by spowolnić pojawienie się zmarszczek , worków i cieni. Substancje aktywne kosmetyków nawilżają , ujędrniają , poprawiają mikrocyrkulację, jednocześnie nie dopuszczają do podrażnień oczu.

Hanna Kasztelan

 

Zobacz również: