Studenci garną się na szkolenia wojskowe. Już 52 uczelnie w programie MON

0
Blisko 40 proc. studentów jest zainteresowanych przeszkoleniem wojskowym i krótkoterminową służbą – powiedział w środę wiceminister obrony Michał Dworczyk, mówiąc o programie Legii Akademickiej.
„Blisko 40 proc. studentek i studentów, bez żadnej reklamy, jest zainteresowanych służbą w polskich siłach zbrojnych, taką ochotniczą służbą krótkoterminową” – powiedział Dworczyk w radiowych „Sygnałach dnia”, powołując się na badania przeprowadzone wśród studentów.
Dodał, że czas szkolenia poligonowego ma trwać od trzech do sześciu tygodni, a do programu przystąpiły dotychczas 52 uczelnie – senaty podjęły odpowiednie uchwały, obecnie podpisywane są umowy między uczelniami i MON.
Wiceminister powiedział, że od 2009 r. – czyli od czasu zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej – „mamy dramatyczny spadek osób które nie są zawodowymi wojskowymi, ale mają przeszkolenie wojskowe”.
W ocenie Dworczyka, Program Legii Akademickiej będzie ważnym uzupełnienie programu szkolenia rezerw. Zapewnił zarazem, że MON nie przewiduje przywrócenia obowiązkowego szkolenia wojskowego studentów. „Chcemy oprzeć się na ochotnikach” – podkreślił.
Na rok akademicki 2017/18 MON przewidziało 10 tys. miejsc dla szkolonych studentów. Jak powiedział Dworczyk, będzie to „albo 10 tys. szeregowych rezerwy, albo nieco mniej szeregowych i podoficerów”.
Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ