Milionowe kary dla operatorów Mieszkania plus powstrzymają przed windowaniem czynszów

0
ie spodziewamy się, aby którykolwiek z operatorów rozważał możliwość podnoszenia czynszu powyżej stawek określonych w rozporządzeniu – powiedział PAP dyrektor generalny Polskiego Związku Firm Deweloperskich Konrad Płochocki.

Wiceminister w MIB Tomasz Żuchowski powiedział PAP w ubiegłym tygodniu, że operatorzy, zarządzający mieszkaniami wybudowanymi w ramach KZN, będą zobowiązani do utrzymywania czynszów na poziomie określonym rozporządzeniem.

„Nieuczciwi operatorzy zapłacą milionowe kary za przekroczenie poziomów” – dodał Żuchowski, zaznaczając jednocześnie, że „mam nadzieję, że Krajowy Zasób Nieruchomości nie będzie zmuszony do wymierzenia tak wysokich kar finansowych”.

Czynsze w mieszkaniach, budowanych w ramach Krajowego Zasobu Nieruchomości, będą ustalane co roku w rozporządzeniu wydawanym przez ministra właściwego ds. budownictwa. „Nie będzie możliwe podniesienie ustalonego rozporządzeniem czynszu nawet o grosz” – mówił wiceminister. Jak wyjaśnił, chodzi o to, że „program ma przede wszystkim pomagać ludziom, których nie stać na wynajem mieszkania na rynku komercyjnym”. Płochocki zaznaczył w komentarzu dla PAP, że „jeżeli program Mieszkanie Plus ma odnieść sukces, zaangażowanie prywatnych inwestorów jest niezbędne. Dlatego trzeba pogodzić interesy obu stron i dostosować stawki czynszów do realiów ekonomicznych” Dyrektor PZFD zwrócił uwagę na fakt, że „tak rygorystyczne wymogi utrzymywania czynszu poniżej stawek rynkowych przez 30 lat sprawią, że może nie być zainteresowania udziałem w programie ze strony inwestorów prywatnych”. Płochocki dodał, że „rozumiemy konieczność realizacji programów, które wspierają potrzeby najuboższej części społeczeństwa, która nie jest w stanie wynająć lub nabyć lokalu po cenach rynkowych, ale jeżeli program Mieszkanie plus ma odnieść sukces, zaangażowanie prywatnych inwestorów jest niezbędne. Trzeba pogodzić interesy obu stron i dostosować stawki do realiów ekonomicznych” – podsumował. Ustawa o KZN weszła w życie 11 września. Dzięki niej powstanie tzw. bank ziemi, który będzie gospodarował nieruchomościami Skarbu Państwa i na nich będą budowane mieszkania w ramach programu Mieszkanie plus (M+). Powstaną mieszkania o atrakcyjnym czynszu (jego wysokość będzie określana rozporządzeniem), w formule najmu lub najmu z opcją dojścia do własności. Pod koniec września projekt rozporządzenia określającego czynsze skierowano do konsultacji publicznych. Projekt zawiera przybliżone wartości czynszu dla poszczególnych województw w przypadku mieszkań o powierzchni ok. 50 m kw. m.in., dla woj. podlaskiego wynosi 1350 zł (cena za 1 m kw. – 27 zł), woj. kujawsko-pomorskiego – 1150 zł (23 zł za 1 m kw.), woj. śląskiego 1650 zł (33 zł za 1 m kw.), woj. małopolskiego 1900 zł (38 zł za 1 m kw.), woj. mazowieckiego 2100 zł (42 zł za 1 m kw.), woj. dolnośląskiego 1650 zł (33 zł za 1 m kw.).

BRAK KOMENTARZY

ZOSTAW ODPOWIEDŹ