W Austrii od 6 rano trwają wybory parlamentarne Do głosowania uprawnionych jest 6,4 mln obywateli. O mandaty ubiega się 16 partii. Pierwsze lokale wyborcze zostały otwarte o godzinie 6.

Niedzielne przedterminowe wybory parlamentarne w Austrii mogą utorować drogę do fotela kanclerskiego obecnemu szefowi dyplomacji, 31-letniemu Sebastianowi Kurzowi. Jest on liderem chadeckiej Austriackiej Partia Ludowej (OeVP).

Skrócenie kadencji parlamentu jest efektem zamieszania powstałego w maju tego roku, kiedy zrezygnował ze swoich funkcji wicekanclerz i szef Austriackiej Partii Ludowej Reinhold Mitterlehner. Sebastian Kurz nosi pseudonim „Wunderwuzzi”, co można przetłumaczyć jako ten, który potrafi chodzić po wodzie. Kurz stał się gwiazdą polityczną i zdobył ogromne poparcie wyborców przesuwając swoje ugrupowanie z pozycji centroprawicowych bardziej na prawo, a zajmował się w kampanii przede wszystkim problemem imigrantów. Chce on ograniczenia pomocy socjalnej dla przybyszów z innych krajów. W ostatnim przedwyborczym przemówieniu Kurz zapewnił, że zrobi wszystko, co tylko możliwe, by powstrzymać nielegalną migrację. Obiecał też ulgi podatkowe.

Według przedwyborczych sondaży głosowanie wygra chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP). Ewentualne zwycięstwo tej partii może otworzyć drogę do urzędu kanclerza jej liderowi, 31-letniemu obecnemu ministrowi spraw zagranicznych Sebastianowi Kurzowi.

es/IAR

Zobacz również: