Swego czasu Sally Jones została ogłoszona najgroźniejszą kobietą na świecie. Przez jakiś czas było o niej cicho, ale znowu dała o sobie znać i obecnie rekrutuje białe kobiety do ataków na terytorium Wielkiej Brytanii.
Gdy w 2013 roku jasnowłosa Brytyjka wyjechała do Syrii, wstąpiła do ISIS i zaczęła promować działania islamistów na Twitterze i Facebooku – wyspiarskie media nadały jej przydomek „Pani Terror”.
Sally Jones to była gitarzystka punkowa. Islamem zainteresowała się dopiero po tym, jak poznała i zakochała się w młodszym o ponad dwadzieścia lat Junaidzie Hussainie – odpowiedzialnym między innymi za planowanie ataków terrorystycznych na Wielką Brytanię oraz za kolportaż instrukcji robienia bomb. Po ślubie z  Hussainem oraz 11-letnim synem wyjechała do Syrii i wstąpiła w szeregi ISIS. Zamieszkali w mieście Raqqa. Planowali razem kilka zamachów. Mieli m.in. porwać amerykańskiego żołnierza i nagrać jego ścięcie. Chcieli też przeprowadzić zamach w jakimś klubie nocnym czy na koncercie. W wyniku strzelaniny miały zginąć wówczas setki ludzi.
Gitarę zamieniła na karabin
Sally została uznana przez amerykański rząd za „specially designated global terrorist”, a jej dane znalazły się w amerykańskim Rejestrze Federalnym. Oznacza to, że Sally Jones (znana też jako Sally-Anne Frances Jones, Sally Anne Jones, Umm Hussain al-Britani i Sakinah Hussain) jest najbardziej poszukiwaną kobietą na świecie i – jak oświadczył Sekretarz Stanu USA, John Kerry – terrorystką, której coraz śmielsze poczynania stanowią zagrożenie dla stabilności i bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.
 Gdy w 2015 roku jej mąż został zabity podczas nalotu dronem, chciała wrócić do Wielkiej Brytanii. Jednak na opuszczenie Syrii nie pozwolili jej bojownicy ISIS. Gdyż kraju natomiast czekałby ją surowy sąd i najprawdopodobniej dożywocie. Zostałaby oskarżona o wspieranie terrorystów i planowanie zamachów. Na filmach ISIS  Sally Jones twierdziła, że z chęcią stałaby się zamachowcem-samobójcą: – Wiem, co robię. Raj ma swoją cenę i mam nadzieję, że zamach samobójczy będzie tą, którą zapłacę – mówiła Jones
Ostatnio ponownie  dała o sobie znać, wzywając Brytyjki  do popełnienia zdrady i masowych mordów. Sally Jones oraz Samantha Lewthwaite, znana jako „biała wdowa”,  rekrutują kobiety do „armii” białych muzułmanek, aby zaatakować Wielką Brytanię od wewnątrz.
„Białą wdową” Samanthę Lewthwaite nazwano po śmierci jej męża Germaine’a Lindsaya w zamachu z 7 lipca 2005 r. na londyńskie metro
Eksperci od cyberprzestępczości  ​w GCHQ twierdzą, że przechwycili dziesiątki zaszyfrowanych wiadomości i rozmów tej  pary, które wskazują, że prowadzą one działania  kierowane przez ISIS.
Zdaniem wywiadu brytyjskiego Jones i Lewthwaite reprezentują jedno z największych zagrożeń terrorystycznych w Wielkiej Brytanii. Lewthwaite i Jones są znane z silnych powiązań z tak zwanym Państwem islamskim i są uważane za gotowe do wszelkich działań, które mogłyby zniszczyć Europę. Prawdopodobnie udało im się skupić wokół siebie około 80 białych, muzułmańskich kobiet urodzonych w Wielkiej Brytanii.
Jak twierdzi Daily Star Sunday: „Jones i Lewthwaite są na szczycie brytyjskiej i amerykańskiej listy najbardziej poszukiwanych terrorystów. Są bardzo niebezpieczne. Obie te kobiety mają status sakralny w ISIS. Mają ogromny wpływ i dysponują całkiem dużą siłą w grupie zdominowanej przez mężczyzn”.
exi

Materiał chroniony prawem autorskim. Kopiowanie treści bez pisemnej zgody wydawcy zabronione

Zobacz również: