Aż 52 zarzuty usłyszeli członkowie grupy przestępczej rozbitej przez kryminalnych z katowickiej komendy wojewódzkiej. Najpoważniejsze z nich dotyczą porwania oraz przetrzymywania osób. Prokuratura Okręgowa w Katowicach właśnie zakończyła śledztwo w tej sprawie, a sprawcy mogą trafić do więzienia nawet na 15 lat.

Zakończyło się śledztwo w sprawie czteroosobowej grupy, której członkowie dokonywali różnego rodzaju przestępstw – od przetrzymywania zakładników, zmuszania zakładników i innych osób do określonego zachowania (popełniania oszustw), kradzieży z włamaniem, przywłaszczeń i kradzieży dokumentów, rozbojów, gróźb karalnych oraz oszustwa przy zawieraniu umów na usługi telekomunikacyjne i na zakup sprzętu w systemie ratalnym. Grupa składała się z czterech mężczyzn, którzy działali od sierpnia do października 2016 roku na terenie województw śląskiego i dolnośląskiego. Grupie przewodził 22-latek z Zabrza.

Do najpoważniejszych przestępstw popełnionych przez członków grupy należało uprowadzenie 4 osób, które następnie zmuszano do zawierania niekorzystnych umów kredytowych na zakup sprzętu RTV. Ponadto główny oskarżony, podając się za policjanta, w trakcie fikcyjnego „legitymowania” zdobywał dane innych osób, na które później zawierał umowy kredytowe lub na świadczenie usług telekomunikacyjnych.

Za popełnione przestępstwa sprawcy mogą spędzić w więzieniu nawet 15 lat.

(KWP w Katowicach / mw)

Zobacz również: