Kwestia reparacji jest analizowana; rząd chce być dobrze przygotowany, przed wystąpieniem na drogę dyplomatyczną – podkreślił rzecznik rządu Rafał Bochenek. Chcemy mieć mocne argumenty, które będą uzasadniały nasze kroki – dodał.

„Wtedy, kiedy będziemy mieli takie ekspertyzy, na pewno ten problem będzie podnoszony” – zapewnił rzecznik rządu, który był w czwartek gościem TVP1. Zastrzegł równocześnie, że w tym momencie „nie ma stanowiska polskiego rządu w tej sprawie – trwają analizy”.

Na pytanie, czy premier wyznaczyła harmonogram w sprawie reparacji, termin do kiedy mają być gotowe ekspertyzy w tej sprawie, odpowiedział: „Cały czas trwają prace, to nie jest prosta sprawa”. Przypomniał, że przygotowano już ekspertyzę na poziomie Sejmowym. „Z tej analizy (Biura Analiz Sejmowych – PAP) oczywiście wynika, że zasadne byłoby podnoszenie tego typu roszczeń” – podkreślił. Wskazał, że MSZ pracuje również nad kolejnymi ekspertyzami.

„Chcemy być do tego przygotowani, bo wtedy, kiedy już wystąpimy na drogę dyplomatyczną – przecież z tym to się będzie wiązało, jeżeli pojawi się stanowisko rządu (…) – chcemy mieć mocne argumenty, które będą uzasadniały nasze kroki” – powiedział.

Podczas lipcowej konwencji Zjednoczonej Prawicy szef PiS Jarosław Kaczyński wyraził opinię, że Polska nigdy nie otrzymała odszkodowania za gigantyczne straty wojenne, których „tak naprawdę nie odrobiliśmy do dziś”.

Zgodnie z ekspertyzą Biura Analiz Sejmowych w sprawie reparacji wojennych, zasadne jest twierdzenie, że Polsce przysługują od Niemiec roszczenia odszkodowawcze.

Natomiast z opublikowanej wcześniej opinii zespołu naukowców Bundestagu wynika, że polskie roszczenia reparacyjne są bezzasadne.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Zobacz również: