Arabia Saudyjska wycofuje podręcznik szkolny z wizerunkiem mistrza Yody siedzącego obok króla Faisal podpisującego Kartę ONZ w 1945 roku.

Ministerstwo Edukacji twierdzi, że włączenie  tego zdjęcia do podręcznika  było „błędem” władz oświatowych Arabii Saudyjskiej. W miniony piątek władze oświatowe  zdecydowały, aby wycofać podręcznik szkolny, który zawierał fotografię byłego władcy siedzącego obok postaci z  „Gwiezdnych wojen”, gdyż wywoływało to śmieszność w mediach społecznościowych. „Ministerstwo Edukacji wyraża ubolewanie z powodu niezamierzonego błędu”. – czytamy w specjalnym komunikacie.

Czarno-biała fotografia przedstawia króla Faisala, trzeciego monarchę Arabii Saudyjskiej, podpisując Kartę Narodów Zjednoczonych w 1945 roku, a obok niego siedzi niewielki mistrz Yoda. Zdjęcie miało symbolizować, że moc jest z królem Faisalem podczas podpisania w 1945 roku Karty  ONZ.

Zdjęcie jest dziełem  26-letniego artysty saudyjskiego Abdullah al-Shehri, znanego z zamieszczania ikon pop-kultury na historycznych zdjęciach. Al-Sheri powiedział dziennikowi New York Times, że jest zaskoczony decyzją władz oświatowych. Wyjaśnił, że połączył króla oraz Yodę, ponieważ obaj byli inteligentni, a zielona skóra Yody  pasowała do ​​zielonej flagi saudyjskiej.

Minister edukacji zapewnił, że wkrótce zostanie wydrukowana poprawiona wersja, podręcznika i dodał także, że powołano specjalną komisję, która ma ustalić, dlaczego doszło do publikacji tej fotografii.

eve

Zobacz również: