Z miesięcznym opóźnieniem, wywołanym islamskimi atakami terrorystycznymi i problemami związanymi z bezpieczeństwem, otwarto w Brukseli wystawę finansowana przez UE – „Islam, to także nasza historia!”.

Projekt śledzi wpływ islamu w historii Europy, koncentrując się na pozytywnych osiągnięciach w dziedzinie medycyny, filozofii, architektury i żywności. Pokazany jest także kryzys migracyjny i niedawne ataki terrorystyczne.

Na wystawie pokazano przedmioty o znaczeniu historycznym, ale także „artystyczne” instalacje przedstawiające zakryte twarze kobiet czy imitacje bomb terrorystycznych.

Projekt kosztuje europejskiego podatnika 2 500 000 euro.

Isabelle Benoit, historyk z Tempora, organizacji, która zaprojektowała wystawę, powiedziała AP: „Chcemy jasno wyjaśnić Europejczykom, że islam jest częścią europejskiej cywilizacji i że nie jest to ostatni import, ale ma korzenie trwające od 13. stuleci. „

Jednak po atakach w Paryżu w listopadzie 2015 roku oraz zamachach bombowych w Brukseli w marcu 2016 roku, władze i organizatorzy zmuszeni byli do przełożenia otwarcia wystawy.  Wystawa została w końcu otwarta 15 września w budynku Vanderborght, który jest własnością władz Brukseli.

es

Zobacz również: