Papież Franciszek spotkał się w środę w Watykanie z sekretarzem Generalnej Muzułmańskiej Ligi Światowej (MWL), która jest związana z finansowaniem terroryzmu i atakami z 11 września 2001 roku.

Dr Muhammad bin Abdul Karim Al-Issa, który przez kilka lat służył jako sekretarz generalny MWL w Rijadzie i był sekretarzem generalnym MWL, wyraził uznanie świata muzułmańskiego za „uczciwe stanowiska” papieża dotyczące „fałszywych oświadczeń, które łączą ekstremizm i przemoc z islamem”.   Al-Issa wyraził także uznanie dla papieża Franciszka za jego nieugięte stanowisko, że ekstremizm nie jest charakterystyczny wyłącznie dla islamu, ale jest obecny wśród wyznawców wszystkich religii.

Muzułmańska Liga Światowa jest islamską organizacją pozarządową, finansowaną przez rząd Arabii Saudyjskiej. Powstała 18 maja 1962 roku w Mekce w celu propagowania islamskich nauk. Pomimo oficjalnej opozycji grupy wobec przemocy i terroryzmu oraz prowadzenia dialogu międzykulturowego, była ona przedmiotem kilku aktualnych dochodzeń antyterrorystycznych w Stanach Zjednoczonych związanych z Hamasem, al Kaidą i innymi grupami terrorystycznymi.
Dwa miesiące po z 9 września w USA, pisarz Evan Thomas poinformował, że Muzułmańska Liga Światowa jest jedną z dwóch wzajemnie powiązanych globalnych organizacji charytatywnych finansowanych bezpośrednio przez rząd Arabii Saudyjskiej, które zostały wykorzystane przez Osamę bin Ladena na sfinansowanie jego działalności.
W 2004 roku magazyn Harper stwierdził, że Muzułmańska Liga Światowa: „była znana z tego, że ​​przekazała pieniądze Al-Kaidzie” i jest finansowana bezpośrednio przez rząd z Arabii Saudyjskiej.  Według New York Times, Muzułmańska Liga Światowa, wspierała organizacje terrorystyczne od początku lat 90.

W miniony wtorek Al-Issa przemawiała w Rzymie podczas międzynarodowej konferencji „Tolerancja w islamie” wraz z Józefem Lewim, byłym naczelnym rabinem we Florencji oraz biskupem Miguelem Ángelo Ayuso Guixot – sekretarzem Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego.

W środę Al-Issa spotkał się też z Papieżem, towarzyszyła mu delegacja siedmiu osób. Watykan opublikował serię zdjęć ze spotkania.

Jak podano w czasie audiencji wymieniano poglądy na wiele kwestii „będących przedmiotem wspólnego zainteresowania, w tym pokoju i globalnej harmonii oraz omówiono współpracę w kwestiach pokojowego współistnienia i rozprzestrzeniania się miłości”.

jw

Zobacz również: