Zbliża się setna rocznica powstania RAF (Royal Air Force), z tej okazji brytyjski dziennik The Telegraph zamieścił internetowy plebiscyt „The People’s Spitfire Pilot”. Zostanie w nim wybrany pilot, który będzie głównym bohaterem rocznicowej wystawy w muzeum RAF.
Ekspozycja ta będzie poświęcono żołnierzom, którzy latali za sterami samolotów Spitfire Mk V. Jedną z atrakcji tej wystawy będzie historia pilota, który zostanie wybrany w internetowym głosowaniu. Organizatorzy wybrali 11 postaci, na które mogą głosować internauci. Podkreślają jednocześnie, że nie kierowali się liczbą zestrzelonych maszyn nieprzyjaciela, zachęcają za to do zapoznania się z historiami wytypowanych pilotów. W plebiscycie uwzględniono uczestników bitwy, którzy nie byli Brytyjczykami.
Wśród nominowanych jest Franciszek Kornicki. Jest to ostatni żyjący polski pilot walczący w Bitwie o Anglię. W chwili pisania tego artykułu na Franciszka Kornickiego oddano ponad 239 tysięcy głosów. Na drugiego w kolejności sir Douglasa Badera zaledwie 4100 głosów. TU ZAGŁOSUJ
Urodzony w Wereszynie polski dowódca wojskowy, podpułkownik pilot Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii, po II wojnie światowej major (Squadron Leader) Królewskich Sił Powietrznych. Jest ostatnim żyjącym dowódcą polskiego dywizjonu z okresu II Wojny Światowej.
Po objęciu dowództwa Dywizjonu 308 został najmłodszym dowódcą dywizjonu w PSP oraz pierwszym z XII promocji z Dęblina, który uzyskał takie stanowisko. Za zasługi wojenne został odznaczony Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari i trzykrotnie Krzyżem Walecznych. W 2011 otrzymał Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski. Wciąż mieszka w UK pozostając aktywnym członkiem polskiej społeczności na Wyspach.
Jest aktywnym działaczem brytyjskiej Polonii. W 2016 roku obchodził setne urodziny. Podczas obchodów 70-lecia Bitwy o Anglię zasiadł jeszcze raz za sterami Spitfire’a. Jest ostatnim żyjącym polskim dowódcą dywizjonu RAF z II wojny światowej.
W tej chwili Kornicki prowadzi w internetowym głosowaniu na postać wyróżnioną na specjalnej wystawie z okazji stulecia brytyjskich Królewskich Sił Lotniczych.

jes

Zobacz również: