fot. euronews

Włoski rząd przekupuje przemytników ludzi, aby uniemożliwiali imigrantom  opuszczenie Libii. Jednym z beneficjantów jest  Ahmed Dabaschi – libijski weteran i znany przemytnik ludzi.

Dabaschi, znany również jako „al Ammu” lub „Wujek”, jest jednym z najbardziej znanych wojowników w mieście Sabratha. Do niedawna był też aktywny w przemycaniu migrantów przez  morze do Włoch. Jednak w  ciągu ostatnich trzech miesięcy zaprzestał tego procederu, relacjonuje Rheinische Post.

Ahmed Dabaschi, to  35-latek, który dowodzi około 500 mężczyznami w Sabratha. To on ma ponoć stać za tym, że ostatnio  jest znacznie mniej imigrantów usiłujących dostać się do Włoch przez Morze Śródziemne. Według niektórych raportów, Dabaschi i jego ludzie otrzymali pieniądze od władz libijskich, aby zapobiec migracji. Inne źródła oskarżają rząd włoski o ukrytą współpracy z tym handlarzem ludźmi. Włoska gazeta Corriere Della Sera twierdzi, że ​​Włochy wysłały do ​​rządu Libii od 10 do 15 milionów euro, aby powstrzymać handel ludźmi.

Oficer libijskiej służby bezpieczeństwa w rozmowie z Associated Press stwierdził: – Wczorajsi handlarze  ludźmi, to dzisiejsi wrogowie tego procederu. – i dodał – Kiedy miesiąc miodowy między nimi a Włochami się kończy, będziemy mieli do czynienia z bardziej niebezpieczną sytuacją.

Niektórzy wskazują, że gdy pieniądze się wyczerpią, grupa Ahmed Dabaschi może ponownie wrócić do intratnego biznesu.

ed

Zobacz również: