Szereg niemieckich gazet pisze o zatrzymaniu w weekend tuż przy polsko-niemieckiej granicy ciężarówki z syryjskimi uchodźcami, co może wskazywać na uruchomienie szlaku przemytu ludzi przez Polskę. Newsbook napisał o tym już wczoraj.

SZOK: Uchodźcy napływają do Niemiec przez Polskę

„Pozbawieni skrupułów przemytnicy sprowadzają coraz więcej rodzin z Bliskiego Wschodu przez Polskę do Niemiec. Służby bezpieczeństwa obawiają się, że bandy przemytnicze we wzmożonym stopniu korzystają z tzw. szlaku wschodniego do Europy” – pisze „Berliner Zeitung”.

Dla imigrantów z Bliskiego i Środkowego Wschodu trasa bałkańska jest od pewnego czasu zamknięta. Także przez Morze Śródziemne przedostaje się mniej osób, ponieważ Włochy i Libia utrudniają życie przemytnikom. Coraz więcej ludzi korzysta więc z drogi z Turcji przez Morze Czarne do Rumunii, a stamtąd zaplombowanymi ciężarówkami przez Węgry, Słowację i Polskę do Niemiec.

Z kolei „Landeszeitung” pisze, że trasa z Turcji przez Polskę do Niemiec – może być nowym szlakiem uchodźczym. Byłaby to jedna z wielu nowych tras, za którą pozbawieni skrupułów przemytnicy domagają się ogromnych pieniędzy. Zdaniem gazety, ten nowy przypadek jest tylko dalszym dowodem konieczności walki z przemytem ludzi. Walki, która mogłaby zostać zakończona szybciej, gdyby istniały legalne drogi do UE.

źródło: dw.com

Zobacz również: