Klęska terrorystycznego ugrupowania Państwo Islamskie jest już przesadzona, to kwestia najbliższych dni. Obecnie od bojowników ISIS wyzwolono  blisko 90  procent terytorium Syrii. Do całkowitego zniszczenia Państwa Islamskiego na terenie Syrii pozostało do wyzwolenia około 20 tysięcy km kw.

W tej sytuacji terroryści masowo przenoszą się do Europy, w czym wspomagają  ich rządy wielu państw europejskich – oferując mieszkania oraz pracę poza kolejnością. Tak dzieje się m.in. w Szwecji czy Finlandii.

Jednak bojownicy ISIS na pewno nie planują pracować w Europie, ich plany są oczywiste, tu przeniosą walkę o powstanie Państwa Islamskiego. I mają spore szanse, aby utworzyć kalifat w jednym z poprawnych politycznie państw.

 Już w tej chwili zaczęto przekazywać ogromne pieniądze do kilku państw w Europie. Po raz pierwszy odnotowywany jest ruch środków finansowych z terytoriów znajdujących się pod kontrolą terrorystów do krajów europejskich. Dotychczas przepływ pieniędzy był odwrotny.

Wcześniej Państwo Islamskie gromadziło środki na kontrolowanych przez siebie terytoriach, to teraz, najwyraźniej w obliczu nieuniknionej klęski i utraty wszystkich terytoriów, Państwo Islamskie zaczyna przekazywać środki w odwrotnym kierunku, w tym również państwom europejskim. Wiadomo, jak zostaną wykorzystane te środki — na wsparcie komórek ISIS i na kolejne zamachy.

jes

 

 

Zobacz również: