Niemal każdego dnia przyjmowane są zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Policjanci przypominają o zachowaniu ostrożności, nawet jeśli wydaje nam się, że doskonale znamy las.
Należy unikać tych obszarów leśnych, które znamy słabo lub nie znamy wcale. Starajmy się nie wybierać do lasu samotnie – szczególnie w teren mało nam znany lub przy słabej widoczności. Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie. Kiedy się zagubimy starajmy się dojść do najbliższej drogi, wtedy jest większa szansa na odnalezienie.
W poniedziałek, 11.09.br., wieczorem, dyżurny skarżyskiej komendy otrzymał zgłoszenie o 80-latku, który nie wrócił do domu z grzybobrania. Natychmiast zarządzono akcję poszukiwawczą. Z uwagi na silne zamglenie w lesie i trudne warunki atmosferyczne, działania jednak zostały przerwane. Wczoraj rano akcję wznowiono. W poszukiwaniach brali udział policjanci ze Skarżyska i Kielc jak również strażacy, mieszkańcy okolicznych miejscowości oraz członkowie rodziny 80-latka. Około godziny 12.00 syn zaginionego mężczyzny wspólnie z innymi osobami odnalazł poszukiwanego na jednej z dróg. Mężczyzna trafił pod opiekę funkcjonariuszy. Był skrajnie wyczerpany. Mundurowi natychmiast powiadomili pogotowie ratunkowe. 80-latek został przewieziony do szpitala.
W tym przypadku prowadzone poszukiwania zakończyły się szczęśliwie. Dzięki dużemu zaangażowaniu osób oraz dobrej koordynacji działań, życiu 80-latka nic już nie zagraża. Przypominamy jednak, aby zawsze przed wyjściem do lasu poinformować o tym najbliższych, odpowiednio się ubrać i jeżeli to możliwe zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy. W chwili zaginięcia pozwoli to na szybki kontakt z osobą zaginioną i podjęcie sprecyzowanych działań przez Policję.
***
W minioną niedzielę, około 15:30 dyżurny strzeleckiej komendy otrzymał zgłoszenie o zagubieniu się grzybiarza. Dzielnicowy, który przyjechał na miejsce ustalił, że czworo mieszkańców Śląska zdecydowało się na wycieczkę do lasu w gminie Zawadzkie. Jak to zwykle bywa o tej porze roku celem wyprawy była chęć pozbierania grzybów.
W rozmowie ze zgłaszającym ustalił, że 61-latek po godzinie wspólnego zbierania oddalił się od grupy. Nie odpowiadał na wołanie. Dodatkowo mężczyzna nie miał przy sobie telefonu komórkowego. Dzielnicowy o ustaleniach poinformował dyżurnego, który na miejsce zdarzenia wysłał policyjne patrole oraz przewodnika z psem służbowym.
Na szczęście – w trakcie oczekiwania na dyspozycje – zagubiony grzybiarz dotarł do leśnej drogi, która doprowadziła go do zaparkowanego samochodu. Mężczyźnie nic się nie stało i skończyło się na kilku godzinach niepewności oraz dodatkowych kilometrach marszu.
***
Opoczyńscy policjanci odnaleźli 88 letnią kobietę, która zabłądziła w lesie. Mieszkanka Łodzi wypoczywająca w miejscowości Dęborzeczka wyszła do pobliskiego lasu na grzyby. Po kilku godzinach, rodzina 88 latki zaniepokojona nieobecnością kobiety poprosiła o pomoc w jej odnalezieniu policję. Jak zwykle w takich sytuacjach dla całego stanu osobowego jednostki policji, został ogłoszony alarm. Policjanci zaczęli sprawdzać lasy w okolicy miejsca, w którym wypoczywała łodzianka. Po niedługim czasie, około 2 km od miejsca przebywania kobiety, mundurowi na dukcie leśnym zauważyli zaginioną. Kobieta była wystraszona i zmęczona. Po zbadaniu przez lekarza kobieta została przewieziona do rodziny.
***
Podczas grzybobrania chwila beztroski i zapomnienia o podstawowych zasadach bezpieczeństwa, może skutkować utratą orientacji w terenie. Przekonał się o tym pewien 30-latek, wobec którego interweniowali orneccy policjanci. Mężczyzna zgubił się w kompleksie leśnym zbierając grzyby.
Wczoraj (12.09.2017) po godz. 16:00 oficer dyżurny z lidzbarskiej komendy policji otrzymał telefoniczną informację od mężczyzny, który poinformował, że zgubił się w lesie. Dyżurny poprosił, by mężczyzna nasłuchiwał sygnałów dźwiękowych, które będą włączone przez policjantów, którzy zostali skierowani we wskazany rejon. Zgłaszający zdążył jeszcze przekazać, że rozładowuje mu się telefon i że jest w lesie w okolicach m. Karbowo. Na miejsce natychmiast pojechał ornecki patrol interwencyjny. Po przejechaniu około 500 metrów mundurowi zauważyli zagubionego grzybiarza. 30-latek zareagował na wysyłane sygnały dźwiękowe.
Jak ustalili mundurowi samochód, którym przyjechał mężczyzna, był zaparkowany kilka kilometrów od miejsca, gdzie wyszedł na drogę.
***
Dwie grzybiarki w wieku 56 i 57 lat straciły orientację i zgubiły się w lesie. Na szczęście kobiety miały ze sobą telefon komórkowy i zadzwoniły po pomoc. Odnaleźli je policjanci w głębi lasu, po kilku kilometrach marszu, w terenie pozbawionym dróg i ścieżek.
Wczoraj około godziny 15.00, dyżurny łomżyńskiej Policji otrzymał telefon od zaniepokojonej kobiety, która po dwugodzinnym grzybobraniu wraz ze swoją znajomą, straciła orientację i zgubiła się w lesie w okolicach Podgórza. Zaalarmowani funkcjonariusze z Wydziału Patrolowo–Interwencyjnego, natychmiast rozpoczęli akcję poszukiwawczą. Na szczęście, grzybiarki miały ze sobą telefon komórkowy, dlatego policjanci podczas rozmowy z nimi, wypytali o szczegóły całej wyprawy. Mundurowi poinstruowali również kobiety, na jakie punkty odniesienia powinny zwracać uwagę. Kiedy zagubione grzybiarki dotarły do jednego ze słupów energetycznych, policjanci poprosili, aby w tym rejonie oczekiwały na pomoc. Gęste zarośla, brak ścieżek i dróg dojazdowych uniemożliwiały jazdę radiowozem, dlatego też funkcjonariusze pieszo kontynuowali poszukiwania. Po kilku kilometrach marszu, przy wykorzystaniu oznakowania linii energetycznej, mundurowi odnaleźli zmoknięte i zmarznięte kobiety. Po upewnieniu się, że nie potrzebują one pomocy lekarskiej, wyprowadzili je bezpiecznie na skraj lasu i radiowozem przewieźli do miejsca, gdzie przekazali rodzinie.
***
Po obfitych, letnich deszczach sezon grzybowy nastał szybciej niż w latach poprzednich. Grzybobranie jest wspaniałym pomysłem na spędzenie czasu na łonie natury, ale i w tej sytuacji nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Policjanci podkreślają, że wybierając się na grzybobranie musimy zachować szczególną ostrożność.

W okresie jesiennym dochodzi do wielu niebezpiecznych sytuacji na terenach leśnych. Najczęściej powtarzającymi się zdarzeniami w sezonie zbierania runa leśnego są zagubienia osób. W miniony weekend m.in. policjanci Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu prowadzili poszukiwania zaginionego 71 – letniego grzybiarza. Przez 3 dni trwały intensywne działania policjantów, strażaków, leśniczych i żołnierzy. Zaginiony mężczyzna został znaleziony cały i zdrowy na terenie powiatu legnickiego. W trakcie poszukiwań jednego zaginionego służby otrzymały zgłoszenie o kolejnym grzybiarzu, który zgubił się na terenie leśnym w pobliżu prowadzonych działań. Mężczyzna w krótkim czasie został również odnaleziony przez mundurowych.

POLICJANCI APELUJĄ DO GRZYBIARZY, ABY WYBIERAJĄC SIĘ DO LASU PAMIĘTALI O ZASADACH, KTÓRE ZAPEWNIĄ BEZPIECZEŃSTWO:

  • poinformuj bliskich o wyprawie do lasu oraz wskaż okolicę, w której będziesz przebywać oraz kiedy planujesz powrót,
  • zabierz ze sobą elementy odblaskowe lub latarki, dzięki nim nocą będziemy bardziej widoczni,
  • miej przy sobie telefon komórkowy, który może przydać się w sytuacjach kryzysowych, zwracaj uwagę na poziom baterii,
  • jeżeli zabierasz psa, to koniecznie na smyczy,
  • nie noś ze sobą rzeczy wartościowych, aby uniknąć ich zagubienia,
  • zabierając ze sobą dzieci lub osoby starsze, nie tracić ich z pola widzenia,
  • zapamiętuj charakterystyczne na danym terenie elementy, numery słupków granicznych, dzięki którym będziesz mógł szybciej odnaleźć drogę powrotną, w przypadku, gdy osoba zgubi się, odłączy od grupy i pozostaje w lesie dłuższy czas powinna skontaktować się z najbliższą jednostką Policji pod numerem alarmowym 997 lub 112 i poinformować, w miarę możliwości, gdzie się znajduje – należy szukać granitowego słupka granicznego (numer wskazany na słupku pozwoli na szybkie ustalenie gdzie zaginiony się znajduje).
Jeżeli zaginiony odnajdzie drogę na własną rękę powinien niezwłocznie powiadomić Policję, że już nie potrzebuje pomocy.

PONADTO:

  • udając się do lasu dokładnie zabezpiecz pojazd, pozamykaj drzwi, okna, pozostaw auto w widocznym miejscu, aby nie stanowiło łatwego łupu dla złodziei,
  • nie pozostawiaj w pojeździe wartościowych przedmiotów (sprzętu do nawigacji, laptopa, telefonu komórkowego, torebki, portfela, dokumentów).
  • warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna będzie kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie.
Przypominamy także, że zabrania się zatrzymania lub postoju na autostradzie lub drodze szybkiego ruchu w innym miejscu niż wyznaczone do tego celu.
Gdyby okazało się, że zgubiliśmy drogę do domu i noc musimy spędzić w lesie, znajdźmy bezpieczne miejsce, w którym będziemy mogli przeczekać do rana. Jeśli podejrzewamy, że ktoś z naszych bliskich zgubił się w lesie natychmiast zaalarmujmy policjantów.
KGP

Zobacz również: