Peleryna i róg jednorożca na łódzkim pomniku Tadeusza Kościuszki budzą kontrowersje. Czy to tylko kwestia dobrego smaku, czy jednak znieważenie pomnika osoby zasłużonej dla Polski i świata? Czy łodzianie zaakceptowaliby podobne „ozdoby” na Pomniku Dekalogu w Parku Staromiejskim albo na wizerunku Władysława Bartoszewskiego?

Fundacja Życie skierowała do prezydent Hanny Zdanowskiej list z żądaniem natychmiastowego przywrócenia pierwotnego stanu pomnika. Zdaniem przedstawicieli Fundacji promocja budżetu obywatelskiego przez ośmieszanie wizerunku osoby ważnej dla polskiej historii to pomysł mało oryginalny i w dodatku poniżej wymagań potencjalnego łódzkiego odbiorcy. Autorzy listu zwracają też uwagę, że pomniki bohaterów narodowych są w Polsce prawnie chronione, a ich znieważenie zagrożone

– To kuriozalne, że trzeba domagać się zdjęcia świecącego rogu z pomnika Kościuszki – mówi Michał Owczarski, prezes Fundacji Życie. – To oczywista prowokacja ze strony urzędników. Autorom tej kiepskiej promocji budżetu obywatelskiego najwyraźniej chodziło właśnie o doprowadzenie do takiego absurdu. Mimo to milczeć nie wolno, bo chodzi o pomnik wielkiego człowieka, który przyczynił się do budowania naszej tożsamości narodowej – dodaje.

Autorzy listu domagają się także wyciągnięcia konsekwencji służbowych wobec osób odpowiedzialnych za umieszczenie gadżetów na pomniku Kościuszki oraz zadośćuczynienia łodzianom w postaci wpłaty 15 tys. zł. na rzecz Fundacji Rodzinnej Opieki Zastępczej w Łodzi „Ja i Mój Dom”.

linki:

http://tnijurl.com/aferapomnikowa/
http://tnijurl.com/apeldoprezydentzdanowskiej/

Zobacz również: