Bułgarska dziennikarka została zwolniona z pracy po tym, jak ujawniła, że CIA sprzedawała broń ISIS, działo się tak głównie w czasie prezydentury Baracka Obamy.  Jak wykazał CIA otrzymało od ISIS co najmniej  miliard dolarów za dostarczoną  broń.

Dziennikarka śledcza Dilyana Gaytandzhieva została wyrzucona z pracy – w największym bułgarskim dzienniku Trud – po naciskach ze strony rządu. Nastąpiło to  po tym jak odmówiła ujawnienia swoich źródeł informacji, na temat dostaw  broni przez CIA dla  terrorystów z Al-Nusra.

Jak twierdzi dziennikarka transport broni odbywa się za pomocą  azerskich linii lotniczych Silk Way, które miały wykonać  – w ciągu ostatnich 3 lat – aż 350 lotów dyplomatycznych, w czasie których transportowano broń do miejsc konfliktów wojennych na całym świecie. Przewożono mnóstwo ciężkiej broni i amunicji przeznaczonej dla do terrorystów pod  przykrywką lotów dyplomatycznych.
Dziennikarka między innymi ujawniła  korespondencję między bułgarskim Ministerstwem Spraw Zagranicznych a Ambasadą Azerbejdżanu, wraz z załączonymi dokumentami dotyczącymi zamówień na broń oraz odpraw dyplomatycznych na przeloty  lub lądowania w Bułgarii samolotów z  wielu krajach europejskich, USA, Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Turcji itd.

Zgodnie z tymi dokumentami Silk Way Airlines oferowały loty dyplomatyczne firmom prywatnym i producentom uzbrojenia z USA, Bałkanów i Izraela, a także armii Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, US Special Operations Command oraz  wojskom z Niemiec, Danii i Szwecji. Loty dyplomatyczne są zwolnione z kontroli, rachunków lotniczych i podatków, co oznacza, że ​​samoloty Silk Way mogły swobodnie transportować setki ton broni w różne miejsca na całym świecie.

Według ujawnionych dokumentów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych Azerbejdżanu przesłało instrukcje swoim ambasadom w Bułgarii i w wielu innych krajach europejskich, jak występować  o dopuszczenie „dyplomatycznych lotów” Silk Way Airlines. Ambasady wysłały notatki dyplomatyczne do Ministerstwa Spraw Zagranicznych danego kraju, aby otrzymać takie zwolnienie. Wnioski o odprawę dyplomatyczną zawierały informacje o rodzaju i ilości towarów niebezpiecznych – broni ciężkiej i amunicji. Władze wielu państw umożliwiły takie „loty dyplomatyczne” z transportem broni, wykonywane przez cywilne samoloty na potrzeby wojskowych. Zrobiły tak między innymi:  Polska, Bułgaria, Serbia, Rumunia, Czechy, Węgry, Słowacja, Turcja, Niemcy, Wielka Brytania, Grecja, itd.

Wśród głównych klientów usług „dyplomatycznych lotów” świadczonych przez Silk Way Airlines są amerykańskie firmy, które dostarczają broń dla armii USA i US Special Operations Command. Warto odnotować, że transportowana broń był inna niż ta używana przez siły amerykańskie.

Zgodnie z rejestrem kontraktów federalnych, w ciągu ostatnich 3 lat firmy amerykańskie otrzymały łącznie  miliard dolarów z kontraktów, w ramach specjalnego programu rządowego USA dotyczącego niestandardowych dostaw broni poza Stanami Zjednoczonymi. Wszyscy używali Silk Way Airlines do przewozu broni.

Dziennikarka ujawniła wiele innych szczegółów tych operacji oraz dokumentów, które nie pozostawiają złudzeń, że CIA dostarczało broń terrorystom.

ARTYKUŁ W DZIENNIKU TRUD

ed  

 

 

Zobacz również: