Sprawcy zbiorowego gwałtu na młodej Polce oraz brutalnego napadu na nią i jej męża, to „bandyci”, którzy powinni ponieść bardzo surową karę – powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.” Polskie państwo będzie działać profesjonalnie” – zapewnił.
„W związku z tym, że w dniu wczorajszym dowiedziałem się o zatrważającym zdarzeniu, którego ofiarą padło młode polskie małżeństwo we Włoszech – doszło do bestialskiego gwałtu na młodej kobiecie oraz brutalnego pobicie męża tejże kobiety – wydałem polecenie jako Prokurator Generalny, niezwłocznego wszczęcia śledztwa w tej sprawie” – powiedział Ziobro w niedzielę dziennikarzom.
Jak dodał, kodeks karny przewiduje, że stosuje się go też wobec sprawców przestępstw za granicą, którzy dopuścili się swoich czynów w stosunku do obywatela polskiego.
„Uważam, że państwo polskie zawsze winne jest reakcji, zwłaszcza wtedy, gdy dochodzi do tak dramatycznej historii z krzywdą polskich obywateli. To szybkie działanie jest też podyktowane rozumieniem okoliczności kryminalistyczno-procesowych tego typu spraw. Chodzi o szybkie zbieranie materiału dowodowego. Dlatego też organizowany jest już wyjazd zespołu prokuratorów i policjantów do Włoch. Z racji tego, że mamy weekend, musi być zgoda strony włoskiej w ramach pomocy prawnej” – powiedział minister.
„Jesteśmy gotowi nie tylko uczestniczyć w niezbędnych czynnościach dowodowych, które poszerzą naszą procesową wiedzę na temat tej sprawy i mogłyby się też przyczynić do (jej) skuteczniejszego wyjaśnienia i wykrycia sprawców, ale też jesteśmy gotowi udzielić (pomocy w) pewnych czynnościach, które mogą przyczynić się do sprawniejszego poprowadzenia tego postępowania we Włoszech” – powiedział minister.
Ziobro nazwał sprawców napadu „zbirami, bandziorami i bandytami”. Jak podkreślił, powinni oni ponieść bardzo surową karę.
„Działamy w sposób bardzo zdecydowany” – zadeklarował minister. Jak ocenił, to straszne przestępstwo i trzeba przede wszystkim otoczyć opieką i wsparciem młode małżeństwo, które doznało „tak strasznej krzywdy”.
Ziobro, podkreślił, że trzeba zrobić wszystko, żeby bandyci, którzy dopuścili się tego czynu, ponieśli surową odpowiedzialność. „Polskie państwo będzie w tej sprawie działać profesjonalnie, wszelkie możliwości, jakie oczywiście mamy – to się stało na terenie państwa trzeciego – będziemy się starali w pełni wykorzystać” – zapewnił minister.
Ziobro ocenił, że także państwo włoskie jest zainteresowane tym, żeby ta sprawa została gruntownie wyjaśniona. Dodał, że liczy na dobrą współpracę ze stroną włoską. „To wstrząsające przestępstwo” – podkreślił.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Zobacz również: