Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornahauser-Dudą uczestniczyli w uroczystościach 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej.
Głównym punktem obchodów na Jasnej Górze była Msza święta. Przewodniczył jej nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, homilię do zgromadzonych wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak. Papież Franciszek wygłosił specjalne przesłanie do Polaków. Wyemitowano je na początku Mszy.
W uroczystościach na Jasnej Górze wzięli udział przedstawiciele władz państwowych, wśród nich Prezydent RP z Pierwszą Damą, Marszałkowie Sejmu i Senatu Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, premier Beata Szydło i przedstawiciele rządu, a ze strony władz kościelnych m.in. episkopat Polski.
W czasie Mszy św. wierni ponowili Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego. To modlitwa w formie przyrzeczenia, autorstwa Prymasa Tysiąclecia, kardynała Stefana Wyszyńskiego. Tekst odczytał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki.
Wśród złożonych darów ołtarza był ofiarowany przez Prezydenta RP i Pierwszą Damę psałterz.
Na jasnogórskich błoniach wierni zbierali się od rana i szczelnie wypełnili plac przed ołtarzem na klasztornych murach. Plac od północnej strony zamknęła scena, na której wieczorem rocznicowe uroczystości zwieńczył koncert „Jasna Góra – polska Kana”.
Obchody 300-lecia koronacji jasnogórskiego wizerunku papieskimi koronami odbyły się w przypadającą 26 sierpnia uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.Koronacja Obrazu Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów, co na owe czasy było ogromną rzeszą. (PAP)

 

Zobacz również: