– Media donoszą dziś  o tym, że PiS przygotowuje się do działań związanych z internetem i mediami społecznościowymi. Jeśli mówi PiS o wolności, to myślimy że chcą tą wolność ograniczyć. I nie przekonuje nas, że przygotowywany projekt ma pomóc w walce z feke newesami czy mową nienawiści w sieci – powiedziała w Sejmie posłanka Joanna Schmidt.

– Media społecznościowe są oazą wolności słowa, zmiany ustawy przygotowane przez ministerstwo cyfryzacji uderzą w wolność słowa i wcale nie będą zwalczać hejtu i produkcji nieprawdziwych, oszczerczych informacji czy nienawistnych komentarzy . W pierwszej kolejności PiS winno uderzyć się we własne piersi. Bo to z szeregów sympatyków obozu rządzącego w dużej mierze wywodzą się internetowi hejterzy. To z ich środków są finansowane działania trolli. – przypomniała posłanka Schmidt. –  Jeżeli PiS chce walczyć z fake newsami i hejtem w internecie to wystarczy poprzeć ustawę Nowoczesnej. W czerwcu złożyliśmy projekt, który wprowadza instytucje ślepego pozwu i naprawdę powala na eliminację złych zjawisk z Internetu. Teraz,  żeby złożyć zawiadomienie o przestępstwie w sieci musimy podać dane osoby, która takie przestępstwo popełniła. Zgodnie z naszym projektem ciężar odnalezienia tej osoby przerzucany jest na instytucje państwa.  Sąd i policja mają narzędzia żeby zweryfikować sprawcę. – przypomniała założenia ustawy posłanka Schmidt.

– Wiemy, że we wrześniu będą prowadzone konsultacje minister Streżyńskiej w sprawie przygotowywanej przez rząd ustawy. Weźmiemy w nich udział, ale mamy nadzieje, że do prac Sejmu zostanie wprowadzona ustawa Nowoczesnej – mówiła Schmidt i wykazywała na podstawową wadę opisywanego przez prasę projektu rządowego. – Jeżeli hejterskie komentarze trolli nie będą mogły być usuwane przez administratora portalu, to otwiera się wiele możliwości nadużyć. Ustawa przygotowywana przez PiS zamiast walczyć z patologiami, może być furtką i zachętą do produkcji  fake newsów i hejtu w internecie na jeszcze większą skalę –  podsumowała Schmidt.

źródło: nowoczesna.org

Zobacz również: