Premier Beata Szydło stwierdziła, że Polska ma prawo do reparacji ze strony Niemiec za szkody poczynione przez niemieckich nazistów w czasie II Wojny Światowej. Jednak Niemcy odmawiają Polsce wypłaty odszkodowań.
– Polska upomina się o sprawiedliwość, Polska upomina się dzisiaj o to, co powinno być wobec niej wykonane. Jesteśmy ofiarą II Wojny Światowej, krzywda nie została nam w żaden sposób naprawiona, wręcz odwrotnie — oświadczyła Beata Szydło. Premier Polski zwraca uwagę, że reparacje są upominaniem się o sprawiedliwość i o to, co się Polsce należy.
– Jeśli chodzi o głosy, które krytykują to stanowisko, jeżeli są tacy, którzy mają inne zdanie, to cóż, powinni przede wszystkim sięgnąć do historii i dokładnie zapoznać się z tym, co stało się na ziemiach polskich w czasie II Wojny Światowej — dodała premier Beata Szydło.- Mówimy tutaj o ogromnych sumach, a także o tym, że przez wiele lat Niemcy odmówiły przyjęcia odpowiedzialności za drugą wojnę światową.
Także minister obrony narodowej Antoni Macierewicz mówił wcześniej o konieczności wypłaty Polsce reparacji wojennych: – Nie jest prawdą, że państwo polskie zrzekło się reparacji należnych nam ze strony Niemiec. To sowiecka kolonia, zwana PRL, zrzekła się tej części reparacji, które związane były z obszarem państwa też marionetkowego, sowieckiego NRD” — powiedział szef resortu obrony. Przypomniał też, że zrzeczenie się przez Polskę reparacji wojennych nie zostało prawnie umocowane. Z tego powodu Polska ma nadal wszelkie podstawy, aby domagać się reparacji.

Tymczasem niemiecki rząd uważa za zamkniętą kwestię reparacji za szkody wyrządzone Polsce podczas II wojny światowej – poinformowała w piątek służba prasowa Rady Ministrów RFN.

Jak podkreślono, stanowisko Berlina w tej sprawie pozostaje bez zmian. „Nie otrzymaliśmy wniosku, na który moglibyśmy zareagować” — podkreślają służby prasowe niemieckiego rządu. I dodają: „Niemcy poczuwają się do politycznej, moralnej i finansowej odpowiedzialności za II wojnę światową”.

Zapewne ten spór nie zakończy się tak szybko.

NS

Zobacz również: