Takich tłumów wiernych nie wdziano już tu przynajmniej od roku, kiedy to goszczono uczestników udających się na Światowe Dni Młodzieży w Krakowie. Tegoroczne święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny przyciągnęło do Niepokalanowa tysiące parafian i pielgrzymów nie tylko powiatu sochaczewskiego. Wtorek 15 sierpnia był centralnym dniem, trwającego tu do 22 sierpnia, Wielkiego Zawierzenia.

Zanim jednak nadszedł czas odpustowego święta, dzień wcześniej miały miejsce uroczystości związane z postacią św. Maksymiliana Kolbego.  Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył o. Prowincjał Wiesław Pyzio. Po jej zakończeniu wierni złożyli wiązanki kwiatów przy pomniku św. Maksymiliana. Z kolei w godzinach popołudniowych w sanktuarium św. Maksymiliana odbyło się nabożeństwo Transitus, upamiętniające śmierć Założyciela Niepokalanowa. W Bazylice Mniejszej Mszy św. wieczornej w intencji rodzin i małżeństw przewodniczył i homilię wygłosił ks. Piotr Pawlukiewicz. Duże zainteresowanie wzbudziło spotkanie tuż po liturgii, gdzie zebrani wysłuchali świadectwa państwa Terlikowskich. Odbył się też tzw. Wieczór Uwielbienia, poprzedzony świadectwem sióstr zakonnych z Portugalii.  Biorącym udział towarzyszyła Monstrancja Fatimska, będąca Wotum Narodu Polskiego dla Matki Bożej z Fatimy z okazji 100-lecia objawień. Jej autorem jest Mariusz Drapikowski, projektant kaplicy adoracji w niepokalanowskiej Bazylice.

Wtorek, 15 sierpnia to w Niepokalanowie tradycyjna uroczystość odpustowa Wniebowzięcia NMP. Ten dzień, z racji swojego święta stał się centralnym punktem dzieła Wielkiego Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi. Uroczystej Mszy św. przy ołtarzu polowym przewodniczył ks. bp Stefan Regmunt, biskup senior diecezji zielonogórsko-gorzowskiej – Cieszymy się i radujemy, że w tym roku jest tak bogato obchodzona Wielka Nowenna poprzedzająca Zawierzenie Świata, Ojczyzny i każdego z nas Sercu Matki Bożej. Jakże to radosne, ze właśnie tu w Niepokalanowie ojcowie nieustannie czuwają, by służyć nam, ludziom słabym, potykającym się o różne trudności życiowe, byśmy doświadczyli Bożego Miłosierdzia. Dziś wołamy do naszej Matki, Maryjo Niepokalana! Oddajemy Tobie siebie i naszą teraźniejszość i przyszłość, do Ciebie należeć chcemy, pomagaj nam – mówił z ołtarza biskup.

Nabożeństwo poprzedziła konferencja, zaś po każdej z Mszy św. następowało poświęcenie kwiatów, owoców i ziół, bowiem ten dzień stanowi także Święto Matki Boskiej Zielnej.

Tradycyjnie już odpust w Niepokalanowie to również cieszące się dużą popularnością stragany z balonami, obwarzankami, zabawkami i wszelkimi drobiazgami, były karuzele i wiele innych atrakcji, z których dzieci korzystały do wieczora.

Marcin Odolczyk

Zobacz również: