AFP

 

Coraz więcej Żydów opuszcza Europę. To największy exodus Żydów od czasów wojny. Uciekają z Europy przed muzułmańskim antysemityzmem. Jak mówią, Europa przestała być bezpieczna. Masowo opuszczają   Francję, Niemcy, Wielką Brytanię.

W sobotę główny rabin Barcelony Meir Bar-Hen wezwał hiszpańskich Żydów do przeniesienia się do Izraela: – Europa została zgubiona z powodu zagrożenia radykalnego islamu. Lepiej wyjedź wcześniej niż będzie za późno. – apeluje rabin do członków  swojej kongregacji, aby uciekali przed terrorem.

W rozmowie z agencją prasową JTA powiedział: – Zachęcam moich współwyznawców do zakupu nieruchomości w Izraelu. To miejsce stracone. Nie powtarzajmy pomyłki algierskich Żydów, wenezuelskich Żydów. Lepiej wyjechać  wcześniej niż za późno. Europa jest już stracona .

Także jedna trzecia żydowskiej społeczności  w Wielkiej Brytanii chce wyjechać do Izraela. Powodem jest gwałtowny wzrost muzułmańskiego antysemityzmu oraz niepokój islamistycznym ekstremizmem.

Badania wskazują, że od 2014 roku antysemityzm w Wielkiej Brytanii wzrósł o 45 procent. Zaś władze nie potrafią z nim skutecznie walczyć.

– Bez szybkich zmian Brytyjczycy mogą zacząć wyjeżdżać, jak to ma miejsce w innych częściach Europy –  mówi Mandy Blumenthal, która planuje przeprowadzkę do Izraela. Jej ojciec Harold Blumenthal był burmistrzem Birmingham.

– Moja rodzina była częścią Wielkiej Brytanii i jej wartości od pokoleń, a fakt, że byliśmy Żydami nigdy nie był problemem, do tej pory. Nie chcę czekać aż spotka mnie coś złego, wolę już teraz wyjechać. – dodaje.

Podobnie myślą tysiące europejskich Żydów.

eps

Zobacz również: