fot.UG Żukowo
101 pozycji liczy wykaz gmin poszkodowanych w wyniku nawałnic, wśród nich m.in. Żnin, Chojnice, Gniezno, Jarocin i Kalisz.

W czwartek przed godziną 17.00 w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie w sprawie gmin poszkodowanych w wyniku działania żywiołu w sierpniu 2017 r., w których stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych. Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, czyli w piątek 18 sierpnia.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu 2017 r.

Rozporządzenie zawiera wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu. Chodzi o 28 samorządów z woj. kujawsko-pomorskiego, 10 z woj. pomorskiego i 63 z Wielkopolski. Łącznie wykaz zawiera 101 gmin.

W gminach określonych w rozporządzeniu stosuje się szczególne zasady odbudowy, remontów i rozbiórek obiektów budowlanych zniszczonych lub uszkodzonych w wyniku nawałnic. Rozporządzenie stosuje się przez okres 24 miesięcy od dnia jego wejścia w życie.

Jak poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Błaszczak, kwota odszkodowania na odbudowę budynków mieszkalnych będzie podwyższona do 200 tys. zł (dotychczas wynosiła do 100 tys. zł). „To nie jest ostatnie słowo. Jeżeli będzie taka potrzeba, to ta kwota może ulec podwyższeniu” – zapowiedział minister. Zapewnił też, że szacowanie strat będzie uproszczone. „Oprócz rzeczoznawców mogą oceniać straty także pracownicy urzędów, inspektoratów nadzorów budowlanych. To jest znaczące ułatwienie” – powiedział. (Więcej: TUTAJ)

W piątek, 18 sierpnia marszałek Mieczysław Struk zwrócił się do premier Beaty Szydło, o pilne przeanalizowanie i uzupełnienie listy gmin z terenu województwa pomorskiego, do których stosuje się uproszczone procedury odbudowy po ostatniej nawałnicy. Więcej: Marszałek Pomorza poprosił o uzupełnienie rządowego wykazu gmin w zw. z nawałnicą

MSWiA w piątkowym oświadczeniu podkreśliło że to samorządy przedkładają wojewodzie potrzebę umieszczenia ich w rozporządzeniu w sprawie jednostek samorządu poszkodowanych przez ostatnie nawałnice.

Ministerstwo poinformowało jednocześnie, że wojewodowie po raz kolejny zwrócą się do samorządowców z prośbą o sprawdzenie i potwierdzenie, czy są jeszcze gminy, które należy dodać do wykazu.

Wykaz gmin poszkodowanych w wyniku działania silnych wiatrów, intensywnych opadów atmosferycznych lub wyładowań atmosferycznych, które miały miejsce w sierpniu 2017 r.

kic/

Zobacz również: