Ta praktyka, choć znana wszystkim muzułmanom, jest tematem tabu.  To problemem, który dotyka wiele kobiet.

Prawo szariatu jasno określa, że mężczyźni mogą rozwieść się ze swoimi żonami po prostu mówiąc: „talaq” – jesteś rozwiedziona. Natomiast  kobiety nie mogą tak zrobić. Taka prosta procedura prowadzi do licznych rozwodów w momencie kłótni, a następnie do pojednania. Koran przewidział takie sytuacje, i próbuje je wyeliminować, określając, że mąż może pogodzić się z żoną tylko dwa razy. Za trzecim razem, po usłyszeniu regułki „talaq”  kobieta musi wyjść za mąż za innego mężczyznę. I dopiero gdy on się z nią rozwiedzie może wrócić do swojego poprzedniego męża. Co wydaje się dość skomplikowaną operacją i w sumie mało realną. Ale czego nie zrobią muzułmanie, aby pomóc swoim współwyznawcom, a przy okazji zaspokoić swoje żądze i zarobić niezłą sumkę.

Doprowadziło to do zjawiska „tymczasowych mężów”, którzy poślubiają i rozwodzą kobiety wcześniej dwukrotnie rozwiedzione. Tym procederem zajmuje się wielu duchownych islamskich. Wykorzystując biedne kobiety, aby – zgodnie z islamskim prawem szariatu – mogły wrócić do swoich pierwotnych mężów. Za pieniądze spotykają się na jedną noc z rozwiedzionymi kobietami, aby jak mówią „próbować uratować małżeństwo”.
Wiele duchownych muzułmańskich ofiaruje takie  jednodniowe małżeństwa za opłatą od 250 do 1000 USD. Ta kontrowersyjna praktyka, zwana „nikah halala”, wymaga od kobiety poślubienia kogoś innego, spania z nim i ponownego rozwodu, aby móc po raz kolejny związać się z poprzednim mężem. A ten jeśli chce aby żona do niego wróciła sam wykłada pieniądze na jej seks randkę z imamem.

Wielu islamskich duchownych  wykorzystuje sytuacje zdesperowanych kobiet. Proponując  ofertę pakietową: małżeństwo, seks i rozwód w czasie jednej nocy.

Po spędzeniu nocy z imamem panna młoda kwalifikuje się  – zgodnie z prawem szariatu – do powrotu do swojego pierwszego męża.

Nie wszyscy jednak akceptują podobne praktyki:  – To tylko pożądanie. To nie jest dozwolone w islamie. Jest to przestępstwo popełnione w imię religii –  stwierdził Maulana Maqsood-ul-Hasan Qasmi, naczelny Imam Indii, gdzie ta praktyka jest bardzo popularna – Ci ludzie powinni zostać wyrzuceni z meczetów. Oni powinni być w więzieniu i oskarżeni o gwałty – dodał. Ale nikt tym się nie przejmuje.

exs

Zobacz również: