Jeden z ośrodków kultury w centrum Kolonii chce urządzić „odmienne kulturowo ubikacje” dla muzułmanów. Jedni ideę popierają, inni się z niej naśmiewają.

Jak podaje portal Deutsche Welle, rozgorzała dyskusja wobec planów popularnego kolońskiego ośrodka kultury Alte Feuerwache. Jego kierownictwo postanowiło urządzić „odmienne kulturowo ubikacje”, przede wszystkim z myślą o muzułmanach. Ma być to ubikacja, w której zamiast muszli klozetowej jest tylko otwór w podłodze; zamiast papieru toaletowego wąż do podmywania się.

Tego rodzaju ubikacje Europejczycy znają przede wszystkim z Francji czy Turcji i jej model odpowiada raczej temu, co jest przyjęte w krajach muzułmańskich –  podkreśla Konrad Mueller z kierownictwa Alte Feuerwache. – Chcemy, żeby ludzie z tamtego kręgu kulturowego poczuli się jak u siebie w domu.

Jak podaje Deutsche Welle, znaczył przy tym, że przy instalowaniu toalety należy zwracać uwagę na to, żeby spływ nie był skierowany na południowy wschód. – Nie można bowiem robić kupy wypinając się na Mekkę – podkreśla.

Nie wiadomo, jak zakończy się ten toaletowy temat, gdyż po tym, jak doniosła o tym lokalna prasa, zawrzało w Internecie. Opinie są bardzo podzielone.

źródło: dw.com

 

Zobacz również: