W minionych latach sierpień mocno obciążał kieszenie rodziców, gdyż trzeba było kupić zestawy podręczników. A gdy doliczyło się do tego resztę szkolnej wyprawki, to wydatki pochłaniały sporą część domowych budżetów. Teraz zapewne część rodziców odczuje ulgę. Gdyż uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych oraz wygaszanych gimnazjów otrzymają darmowe podręczniki. To prezent z budżetu państwa.

Chociaż nowy rok szkolny rozpocznie się już za trzy tygodnie, to jeszcze nie wszyscy rodzice myślą o zbliżających się wydatkach. Na szczęście w dużej mierze rodziny są odciążone, dzięki bezpłatnym podręcznikom, jakie otrzymają uczniowie podstawówek i gimnazjów.

Wyprawka bez kredytu

Ze zmian, które są wprowadzane w tym roku, najbardziej zadowoleni są na pewno najmniej zamożni rodzice. Wcześniej niektórzy z nich, aby zakupić wyprawkę dla swoich pociech, musieli zaciągać pożyczki.
Wielkim plusem jest finansowanie podręczników. Ale niekiedy sami nauczyciele nie ułatwiają życia uczniom i ich rodzicom. Rozżaleni rodzice mówią nam, że bywają zmuszani do kupowania narzucanych im przez przedszkola i szkoły produktów drogich marek. Kredki czy farbki tak naprawdę można kupić o połowę taniej. Ceny zeszytów czy plecaków różnią się też znacznie. Ale jest w czym wybierać. Zaś w sklepach nie ma na razie wielkiego zainteresowania szkolnymi przyborami.
Upalna pogoda sprzyja urlopowym wypadom, i mało kto myśli o szkole, odkładając na później wydatki związane ze szkolną wyprawką. Zakupowe szaleństwo najpewniej zacznie się w ostatnim tygodniu sierpnia.

Języki obce w cenie

Przedszkolaki zaczynają swoją przygodę edukacyjną już w wieku 3 lat. Pakiety nauczania dla nich są w granicach 80 złotych. Dla cztero- i pięciolatków wydatki wzrastają średnio o 20 złotych. Materiały dla sześciolatków zaczynających swoją przygodę z zerówką, to wydatek około 150 złotych.
Uczniowie szkół podstawowych na podręczniki i zeszyty ćwiczeń wydadzą około 30 zł, natomiast na materiały do języków obcych ponad 100 złotych.
Według informacji zebranych w sochaczewskich księgarniach i sklepach papierniczych, mimo że od ponad roku rodzice pobierają świadczenia pieniężne 500+, to w żaden sposób nie przełożyło się to na zwiększone inwestowanie w rozwój swoich pociech.

Wsparcie potrzebujących

– W tym roku z dofinansowania wyprawki szkolnej mogą skorzystać uczniowie z niepełnosprawnością uczęszczający do szkół średnich, a wysokość dofinansowania jest uzależniona między innymi od rodzaju niepełnosprawności oraz typu szkoły, i waha się od 175 do 445 złotych. Wsparcie dotyczy zakupu podręczników do kształcenia ogólnego, w tym do kształcenia specjalnego lub podręczników do kształcenia w zawodach. Wyprawką szkolną nie są natomiast objęci uczniowie szkół podstawowych i klas gimnazjalnych, które będą funkcjonować w szkołach podstawowych od 1 września. Wszyscy oni otrzymają bezpłatne podręczniki i materiały ćwiczeniowe – poinformowała nas Danuta Szewczyk-Kozłowska, dyrektor Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjny Urzędu Miejskiego w Sochaczewie.
Uczniowie szkół podstawowych mogą się również starać o przyznanie stypendium socjalnego, którego wysokość uzależniona jest od dochodu w rodzinie. W ubiegłym roku z takiej pomocy, oferowanej przez miejski samorząd, skorzystało 280 uczniów. Wnioski o przyznanie tej formy wsparcia należy składać do 15 września w siedzibie Miejskiego Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego przy ulicy 1 Maja 21 (kramnice miejskie) lub w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miejskiego w Sochaczewie. Dodajmy, że z kolei więcej informacji na temat programu „Wyprawka szkolna” można znaleźć na stronie internetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Joanna Smacka

Zobacz również: