Chińskie bóstwo zostało objęte cenzurą po protestach muzułmanów. Gdyż zgodnie z islamskim prawem, wyznawcy innych religii nie mogą stawiać pomników wyższe niż muzułmańskie. Ponadto nie mogą one stać w miejscach publicznych.

W miniony weekend w prowincji East Java w Indonezji w 100-letni posąg przedstawiający chińskie bóstwo został okryty olbrzymim pokrowcem, z powodu napięć etnicznych i religijnych w całym kraju. Posąg stoi obok bramy do chińskiej świątyni konfucjańskiej w Tuban, i na razie go nie rozebrano, ale pewnie tego nie uniknie.

Islamska kampania przeciwko posągowi, przedstawiający generała z III w. Guan Yu, który jest czczony jako bóg w kilku chińskich religiach, rozpoczął się online. W mediach społecznościowych muzułmanie zaatakowali posąg jako „niecywilizowany” afront wobec  islamu i „rodzimych mieszkańców” wyspy.

Didik Muadi, muzułmanin, który zorganizował protesty przeciwko posągowi, powiedział:    – Właściwie możemy pozwolić im zbudować posąg, nie tak wysoki, jak był i powinien znajdować się w świątyni, a nie na zewnątrz. Jesteśmy tolerancyjni. – dodał.

eps

 

Zobacz również: