Wielkimi krokami zbliża się trzecia edycja Święta Bzury w Sochaczewie. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie Krzysztof Jaryczewski wraz z zespołem Jary Oddział Zamknięty. Jak zwykle  nie zabraknie wielu atrakcji i niespodzianek.

 Celem świętowania nad Bzurą jest przybliżenie mieszkańcom miasta i powiatu naszej rzeki jako miejsca wypoczynku i rekreacji. Jak w poprzednich dwóch latach, będzie pełen wachlarz konkursów i bardzo wiele nagród.

W sportowym duchu

Tradycyjnie zapowiadane są rodzinne zawody kajakowe. Tych, którzy wolą grunt pod stopami, zapraszamy na turniej siatkówki plażowej i rugby na plaży. Znany sochaczewianon FC Dragon przygotowuje aż 4 konkurencje. Najpierw rodzinny bieg przełajowy po okolicy. Potem turniej armwreslingu, czyli mocowania się na rękę. Zawody te cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród panów, ale też i pań, a nawet dzieci. Sporo emocji czeka przy walce w konkurencji przewracania opony na czas. Nie jest to wcale łatwe, bo opona jest największa z możliwych. Jak zwykle FC Dragon przedstawi pokaz sztuk walki, co przyciąga atrakcyjnym doborem ćwiczeń.

Natomiast druhowie z Hufca ZHP Sochaczew pokażą wiązanie tradycyjnych węzłów żeglarskich. Zaś WOPR i strażacy zaprezentują, jak w ekstremalnych warunkach w wodzie udzielać pomocy.

Odbędą się też, jak co roku, otwarte zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Sochaczewa. Ten konkurs tradycyjnie organizuje Związek Wędkarski Koło Sochaczew – Miasto. Wędkarze rozpoczynają zawody skoro świt. Konkurencje sportowo-rekreacyjne zakończy przeciąganie liny.

Na pewno uwagę przyciągnie  Stowarzyszenie My Słowianie, które pokaże rękodzieło, kuchnię i tradycję dawnych Polan.

Zapraszamy też do wystawienia się innych twórców, jak również producentów zdrowej żywności.

Można zgłaszać się do naszej redakcji, kontakt dla chętnych – tel. 46 862 15 82.

Dla każdego coś miłego

Pokazom towarzyszyć będzie finał konkursu na wiersz o rzece Bzurze, organizowany przez naszą redakcję. Swoje utwory można dostarczać listownie na adres redakcji: ul. Żeromskiego 29 G, 96-500 Sochaczew z dopiskiem „Konkurs Laur Bzury” (wydruk komputerowy lub na maszynie) lub przesyłać mailem na adres: bogumila@exmedia.pl – dopisek „Laur Bzury”. Czekamy na wiersze do 15 sierpnia.

Dodatkowo odbędzie się także konkurs wiedzy o Bzurze oraz konkurs hawajski dla dzieci, który rok temu cieszył się wielkim zainteresowaniem najmłodszych.

W strefie ekologicznej – przy survivalu oraz stoisku ZWiK – będzie można sprawdzić swą wiedzę na temat ekologii.

Z kolei na stoisku Expressu będą do nabycia wydane przez nas książki m.in. „Opowieści niezwykłe i niesamowite”.

Broszka od premier

 W trakcie trzeciej edycji Święta Bzury, będzie też trwała zbiórka i aukcja na rzecz Pawła Kubiaka, byłego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. Jeden z darów na aukcję przekazała premier Beata Szydło.

St. bryg. Paweł Kubiak jest absolwentem SGSP, od 1997 do 2014 roku pełnił funkcję Komendanta Rejonowej i Powiatowej PSP w Sochaczewie. W grudniu ubiegłego roku, po nagłym zatrzymaniu akcji serca, doznał wielu komplikacji, w tym utraty świadomości, której nie może odzyskać do dziś. Tylko systematyczna rehabilitacja i specjalistyczna opieka medyczna dają mu szansę na powrót do zdrowia, ale to wiąże się z kosztami, z pokryciem których zmaga się jego rodzina.

Aukcja, podczas której będą licytowane atrakcyjne fanty, ma wesprzeć rodzinę byłego komendanta w uzyskaniu środków na rehabilitację.

Uzyskaliśmy już pierwsze przedmioty na aukcję. Beata Szydło, premier rządu RP, przekazała nam – za pośrednictwem  Macieja Małeckiego, sekretarza stanu w Kancelarii Premiera – jedną ze swych broszek. Uzyskaliśmy też wyjątkowo cenną piłkę siatkową z umieszczonymi na niej autografami reprezentacji Polski w siatkówce, która została przekazana przez Adama Orlińskiego, radnego Sejmiku Samorządowego Województwa Mazowieckiego.

Zwracamy się tymczasem do firm i osób prywatnych o przekazywanie fantów na loterię i aukcję. Można je dostarczać do naszej redakcji (ul. Żeromskiego 29G, tel. 46 862 15 82).

Wsparcie finansowe można też przekazywać na rachunek bankowy nr 34 1240 4009 1111 0000 4490 9943 Fundacji „Światło” z siedzibą przy ul. Grunwaldzkiej 64, 87-100 Toruń z dopiskiem „Paweł Kubiak”.

Zabawa  na plaży

Dla dzieci będzie dmuchane wesołe miasteczko, przejażdżki kucykami, malowanie buziek i wiele innych atrakcji. Najmłodsi będą mogli brać udział w konkursach i quizach z nagrodami.

Natomiast na estradzie królować będzie muzyka lat 80. Usłyszymy między innymi grupę Jary Oddział Zamknięty (na zdjęciu). Zabrzmią takie ich hity, jak: „Ten wasz świat” , „Obudź się”, „Andzia i ja”, „Zabijać siebie” czy nieśmiertelne „Party”.

Wystąpi także lubiany przez sochaczewian zespół Tajm, który szykuje dla swych fanów moc muzycznych niespodzianek.

Po raz drugi w „Mikrofonie dla wszystkich”, czyli w konkursie wokalnym dla publiczności” prowadzonym przez Piotra Milczarka, można będzie błysnąć swymi wokalnymi talentami. Nagrody dla amatorów zapowiadają się bardzo kusząco.

Atrakcji  z każdym dniem przybywa, więc warto zarezerwować sobie ostatnią niedzielę sierpnia i przybyć na plażę.

Zapraszamy na miejską plażę nad Bzurą w niedzielę, 27 sierpnia. Początek od godziny 10.00, a finał około 22.00.

Bogumiła Nowak

 

Zobacz również: