fot. AP

Tajna jednostka ISIS, która wyszkoliła terrorystów z Paryża i Brukseli, uczy również brytyjskich dżihadów, aby mogli  rozpocząć ataki m.in. w Wielkiej Brytanii oraz  Francji.

Bojownik ISIS, wzięty do niewoli przez siły kurdyjskie w Syrii, potwierdził informacje, że grupa terrorystyczna, znana jako brygada al-Kharsa, szkoli brytyjskich islamistów, którzy mają powrócić do Wielkiej Brytanii. Są wśród nich także kobiety.

 Program szkolenie obejmuje budowę bomb, bardzo trudne testy wytrzymałości fizycznej oraz instruktaż ideologiczny.  Co najważniejsze osoby biorące udział w szkoleniu muszą być skłonne wyjechać do Europy, aby zabić i ewentualnie umrzeć w imię ISIS.

Szkolenia w brygadzie al-Kharsa trwają około siedmiu miesięcy: – Jeśli 20 osób rozpocznie treningi, to tylko pięć je skończy. Potem wracają do Europy, często udając turystów,  i atakują – powiedział jeniec. – Czasem są cudzoziemcy, przyjeżdżają do Syrii i trenują konkretne misje. Potem sami atakują.

Jak mówi, w ostatnim czasie około 50 terrorystów – z takich krajów, jak Niemcy, Francja, Belgia i Wielka Brytania – ukończyło ten szaleńczy kurs.

Teraz będą przeprowadzać wiele ataków samobójczych w Europie, ponieważ koalicja za mocno atakuje ISIS. – dodał wojownik ISIS, który  opuścił dom w Europie, aby dołączyć do państwa islamskiego. Ożenił się z syryjską kobietą i o okrutnym planie terroru usłyszał od szwagra, który był wysokim rangą dowódcą ISIS. Jak mówi ataki, które miały miejsce w Paryżu i Brukseli, zostały przeprowadzone przez napastników, którzy byli przeszkoleni w brygadzie al-Kharsa i wyjechali z Syrii do Europy.

Inni są uśpionymi  komórkami ISIS w Europie, to ci którzy chcą dołączyć do państwa islamskiego, ale z różnych przyczyn nie mogą. Pozostają w swoich krajach i regularnie kontaktują się z ISIS, a gdy są już gotowi, wtedy atakują.

Po atakach w Paryżu w 2015 roku i Brukseli w zeszłym roku bojownicy ISIS byli tak szczęśliwi, że  rozdawali dzieciom na ulicach słodycze.

Agencje antyterrorystyczne już wcześniej podejrzewały, że ISIS miała zewnętrzną jednostkę operacyjną, która doradzała organizacjom terrorystycznym odpowiedzialnym za ataki paryskie i brukselskie.

eps

Zobacz również: