Trzej mężczyźni, którzy nazwali siebie Trzema Muszkieterami, zostali uznani winnymi zaplanowania ataków terrorystycznych skierowanych przeciwko policji i wojsku w Wielkiej Brytanii. Niestety nie do końca  inspirowała ich powieść Alexandra Dumasa lecz ISIS.

Nawain Ali (29 lat), Khobaib Hussain (25 lat) obydwoj z Birmingham, oraz Mohibur Rahman (33, lata) z Stoke-on-Trent, zostali skazani 3 sierpnia  na wyroki 20 lat pozbawienia wolności. Ich późniejszy wspólnik Tahir Aziz (38 lat), został skazany na 15 lat.

W sierpniu ubiegłego roku zostali aresztowani podczas tajnej akcji policji, która użyła fałszywej firmy kurierskiej jako haczyka.

Policja twierdzi, że mężczyźni, którzy nie przyznali się do przygotowywania aktów terrorystycznych, zostali zainspirowani przez tak zwane Państwo Islamskie.

Oskarżeni zostali opisani jako niebezpieczni, i zmotywowani do popełnienia masowego ataku mającego na celu pozbawienie ludzi życia.

Policjanci stwierdzili, że sprawa była jednym z najbardziej złożonych śledztw dotyczących zwalczania terroryzmu.

Sąd wysłuchał, jak członkowie grupy nazywają się Trzema Muszkieterami podczas wymiany szyfrowanych wiadomości w aplikacji Telegram. Dowody znalezione na ich telefonach i innych urządzeniach wykazały, że  planowali działania ekstremistyczne.

Zostali złapani po tym, jak policja utworzyła fałszywą firmę kurierską, Hero Couriers, w której Hussain i Ali otrzymali etaty kierowców.

Ali rozpoczął pracę w sierpniu ubiegłego roku, pozostawiając samochód seat leon w magazynie w Birmingham, gdzie funkcjonariusze MI5 przeszukali pojazd, aby założyć w nim podsłuch. Jednak w środku znaleźli torbę, w której znajdowała się częściowo skonstruowana bomba rurowa i tasak z wydrapanym na nim napisem „kafir”, czyli „niewierzący”. Znaleziono też atrapę pistoletu, naboje; kule 9 mm, rękawiczki lateksowe i taśmę przemysłową. Podczas procesu dowiedziano się też, że policja przeszukując samochód Aziza, znalazła miecz samurajski obok miejsca kierowcy.

Sue Hemming z policji powiedziała, że ​​mężczyźni podzielali tę samą radykalną wiarę w brutalny dżihad: –  Ostatnie ataki pokazały do czego oskarżeni byli zdolni się posunąć, gdyby nie zostali zatrzymani.

 

Zobacz również: