Starszy pułkownik Zhou Bo, szef Centrum Współpracy Międzynarodowej w Zakresie Bezpieczeństwa Ministerstwa Obrony Chin, oznajmił, że Indie powinny wycofać wojska z terytorium Chin, jeśli nie chcą wojn.

Zhou Bo a także emerytowany generał-major indyjskiej armii Ashok Mehta na antenie telewizji CGTN odbyli debatę na temat wzrostu napięcia na płaskowyżu Doklam.

Mehta stwierdził, że chińskie media piszą agresywne artykuły na temat Indii, o prawdopodobnej konfrontacji zbrojnej między dwoma państwami, wciągając Indie w konflikt.

– Jesteście na terytorium Chin i jeśli nie chcecie wojny, powinniście wycofać się z naszego terytorium — odpowiedział chiński wojskowy na słowa indyjskiego partnera o tym, że płaskowyż Doklam jest spornym terytorium, Zhou Bo oznajmił:  – Butan uczestniczył w 24 rundach rozmów i nigdy nie kwestionował faktu, że to chińskie terytorium.

Napięcie między Chinami i Indiami trwa od początku czerwca, w związku z sytuacją na płaskowyżu Doklam, górskiego odcinka przy styku granic Chin, Indii i Butanu,. Chińscy robotnicy rozpoczęli budowę drogi przez płaskowyż, co wywołało sprzeciw Butanu. Kilka dni później wojskowi z Indii, z którymi Butan utrzymuje przyjazne stosunku, przekroczyli granicę państwową i po krótkim starciu wyparli Chińczyków z tego rejonu.

NS

 

Zobacz również: