Mohammad Rajabi, to tak zwany „uchodźca dziecko”, który może uniknąć kary za morderstw, gdyż nie można określić jego wieku.

Mohammad Rajabi z Afganistanu zamordował 68-letniego mężczyznę w szwedzkim Arboga. Został uznany za winnego morderstwa mężczyzny, którego ciało znaleziono w   domku letniskowym. 68-latek został zasztyletowany z licznymi ranami kłutymi. Poważnie ranna została również jego 68-letnia żona, którą jako pierwszą zaatakował podejrzanego. Najpierw o zbrodnię oskarżono  42-letnią córkę pary Johanne Möller. Dopiero po pewnym czasie aresztowano Mohammad Rajabi, który był wówczas partnerem córki swoich ofiar.

Mohammad Rajabi był partnerem córki swoich ofiar

Sąd rejonowy uznał go winnym morderstwa i zamierzał skazać na dożywocie. Pojawił się jednak problem z egzekwowaniem tej kary, gdyż Rajabi twierdzi, że ma zaledwie 19 lat. Wiek mordercy jest  niezwykle ważny, ponieważ dożywocie nie może być zasadzone  wobec sprawcy który ma poniżej  21 lat.

Co prawda prokurator Johan Fahlander twierdzi, że morderca prawdopodobnie ma około 25 lat. Natomiast wyniki z badań medycyny sądowej pokazują, że Mohammad Rajabi ma prawdopodobnie ponad 18 lat, ale nie  sposób dokładnie określić, ile ma lat –  powyżej czy  poniżej 21 lat.

 Innymi słowy, sąd nie może stwierdzić, ile lat miał Mohammad Rajabi, gdy popełnił morderstwo, zatem nie może on być skazany na karę dożywotniego więzienia – maksymalną karę za morderstwo.

– Oznacza to, że mój klient absolutnie nie może być skazany na dożywocie – stwierdził obrońca Lars Jähresten.

TER

Zobacz również: