Sześciu członków zorganizowanej grupy przestępczej, która uprowadziła adwokata w powiecie zgorzeleckim zatrzymali policjanci CBŚP współdziałając z funkcjonariuszami z KPP Zgorzelec. Jak ustalili policjanci porwanie, a następnie pobicie mężczyzny miało skłonić go do współpracy. W grę wchodziło ujawnienie miejsca przechowywania 7 mln zł. W Prokuraturze Rejonowej w Zgorzelcu wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, uprowadzenia, pobicia i zmuszania do określonego zachowania. Dodatkowo jeden z zatrzymanych mężczyzn podawał się za policjanta CBŚP i taki przedstawiono mu zarzut. Sąd zadecydował o tymczasowym aresztowaniu wszystkich zatrzymanych.

Praca policjantów CBŚP rozpoczęła się od zawiadomienia pokrzywdzonego adwokata z powiatu zgorzeleckiego. Według relacji mężczyzny, gdy 18 maja br. pojechał na zaplanowane spotkanie, został skrępowany i wciągnięty do samochodu oraz wywieziony w ustronne miejsce pod Węglińcem i tam pobity przez kilku mężczyzn. Sprawcy próbowali wymusić od adwokata ujawnienie miejsca przechowywania 7 mln zł.

Policjantom CBŚP przy pomocy kolegów ze Zgorzelca ustalenie czterech pierwszych sprawców zajęło niespełna 24 godziny. Kolejni dwaj mężczyźni zostali zatrzymani kilka dni później. Do zatrzymań doszło w województwach dolnośląskim, śląskim i mazowieckim.

Policjanci ustalili, że mężczyźni ściśle współpracowali ze sobą dopuszczając się przestępstw zarówno w dolnośląskim, jak też w innych miejscowościach w kraju. Jeden z mężczyzn podawał się za funkcjonariusza CBŚP i pod tą legendą wykonywał rzekome czynności policyjne w stosunku do pokrzywdzonych.

Mężczyźni w wieku od 31 do 56 lat zostali doprowadzeni do Prokuratury Rejonowej w Zgorzelcu, gdzie usłyszeli zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, pozbawienia wolności, zmuszania do określonego zachowania i pobicia. Sprawę do dalszego prowadzenia przejął Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu.

Sąd Rejonowy w Zgorzelcu zadecydował o tymczasowym aresztowaniu wszystkich mężczyzn.

CBŚP

 

Zobacz również: