ROSJA: Modelka trafi do więzienia za pozowanie w ruinach cerkwi

Kara 3 lat więzienia grozi 23-letniej, rosyjskiej modelce Kseni Kaługinie za pozowanie w bieliźnie dla nowożeńców  we wnętrzach  zniszczonej cerkwi w Gari, w Tatarstanie. Władze kościelne złożyły skargę w sprawie tej sesji zdjęciowe dla magazynu dla nowożeńców, pomimo, że przedrewolucyjny budynek jest od dawna w gruzach
Twierdzą, że to grzech aby kobieta, pokazywała się  w świątyni jedynie w półprzeźroczystej sukience, odsłaniającej bieliznę.Jest to ich zdaniem profanacją miejsca kultu religijnego.
W tej sprawie trwa śledztwo. Potencjalnie modelka, fotografik i redaktor czasopisma -„Sovet da lyubov” mogą zostać skazani na trzyletnie kary pozbawienia wolności. A to w ramach  przepisów o chuligaństwie. Strona internetowa Kremla podaje: „celem prawa jest karanie za wyraźny i oczywisty braku szacunku i celowe obrażanie uczuć religijnych. Jeśli przestępstwo popełnienie został w miejscu przeznaczonym do odbycia kultu, maksymalna kara może wynieść do trzech lat więzienia”.

 

W swoim oświadczeniu przedstawiciele magazynu napisali: „Podczas sesji zdjęciowej nie chcieliśmy naruszyć religijnych uczuć wierzących, Budynek był postrzegany jako opuszczony, a nie jako aktywny kościół. Przepraszamy wszystkich, którzy poczuli się tym obrażeni”.
Krytyk Svetlana Maslova stwierdziła natomiast: – Nie ma nic obraźliwego w tych zdjęciach. Współczuje uczestnikom tej sesji zdjęciowej i życzę im szczęścia i wygrywaniu w sądzie
 Jeśli prokuratorzy zdecydują się na oskarżenie modelki, to może dojść do sytuacji jak z grupą Pussy Riot, która została skazana na więzienie  w 2012 roku.
ex

Zobacz również: