Chiny przygotowują się do przyszłych misji na Marsie, tworząc wioskę, która symuluje warunki na czerwonej planecie. Powstaje ona na niezamieszkanym, w północno-zachodnim rejonie kraju.

„Wieś Marsa” jest kolejnym krokiem w kierunku kolonizacji planety po tym, jak chińscy naukowcy w lutym stworzyli „silnik osnowy” zdolny do dotarcia do galaktycznego sąsiada Ziemi w ciągu kilku tygodni.

Miejscowość, która ma powstać w prefekturze Haixi, w prowincji Qinghai, obejmie edukację o Marsie, a także szkolenia w zakresie badań i symulacji.

Odległa prowincja, na płaskowyżu Tybetu, stanowi w trzech czwartych pustynię i skaliste tereny. Warunki są uderzająco podobne do tych na Marsie – odległym do Ziemi o 54,6 miliona kilometrów.

Liu Xiaoqun, dyrektor Generalnego Biura Eksploracji Księżycowej i Przestrzeni Kosmicznej w Chińskiej Akademii Nauk, powiedział, iż ma nadzieję, że projekt przybliży Chiny do kolonizacji Marsa.
Niedawno NASA skończyła misję przetrwania w sztucznej kolonii „marsjańskiej” na Hawajach i przeprowadziła podobną próbę przez 80 dni na pustyni w stanie Utah.

Także Rosja umieściła potencjalnych astronautów w izolacji przez ponad 500 dni. Był to działanie w ramach eksperymentu naśladującego czas potrzebny na dotarcie do czerwonej planety.

Chiny znane są z ambicji podboju przestrzeni kosmicznej. Pekin wyznaczył sobie czas na wysłanie sondy do Mars do roku 2020. Po raz pierwszy zrobi to kraj inny niż USA.

eps

Zobacz również: