Winston Blackmore, 60-letni przywódca mormona został oskarżony  o poligamię. Mężczyzna  ma  25 żon i 146 dzieci.  Przed Sądem Najwyższym  kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska, na ławie oskarżonych zasiadł także James Oler (53lata). Obaj  usłyszeli, 24 lipca, zarzuty  praktykowania poligamii
Blackmore i jego szwagier Oler byli przywódcami mormońskiego Kościoła Fundamentalistycznego Jezusa Chrystusa w Dniach Ostatnich. Blackmore został uznany za winnego posiadania 25 żon, podczas gdy Oler jest oskarżony za poślubienie 5 kobiet jednocześnie.
Żony Winstona Blackmore’a, rozpaczają z powodu oskarżenia ich męża
Policja wszczęła śledztwo w sprawie domniemanej poligamii w gminie religijnej w Bountiful w Kolumbii Brytyjskiej na początku lat dziewięćdziesiątych, ale próby ścigania były utrudnione przez brak jasności co do przepisów prawnych w tych kwestiach.
Dopiero Sąd Najwyższy w 2011 roku, przyjął ustawy zakazujące poligamii, które nie naruszały gwarantowanych wolności religijnych.
Wtedy postawiono zarzuty tym mężczyznom.
Blackmore, który nie zaprzeczył, że ma wiele żon i 146 dzieci, powiedział dziennikarzom: – Jestem winny tego, że  żyłem zgodzie z moją religią i to wszystko, co dziś mam do powiedzenia, ponieważ nigdy temu nie zaprzeczałem. Nigdy nie wyrzekłem się mojej wiary. – dodał.
Blackmore i Oler byli przywódcami mormońskiego Kościoła Fundamentalistycznego Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Ostatnich.
Przed wydaniem wyroku prawnik Blackmore’a wyraził chęć zaskarżenia konstytucyjności ustawodawstwa o poligamii w Kanadzie, jeśli jego klient zostanie uznany winnym.
Zgodnie z kanadyjskim prawem, maksymalna kara za podobne przestępstwa może wynieść do pięciu lat więzienia.
eps

 

Zobacz również: