fot. Krzysztof Lewandowski

W województwie śląskim, mazowieckim, wielkopolskim i małopolskim działa najwięcej klubów sportowych. Najmniej zespołów funkcjonuje w województwie lubuskim, podlaskim i świętokrzyskim – wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

W raporcie „ Kultura fizyczna w Polsce w 2016 r.” opublikowanym przez GUS poinformowano, że na koniec ubiegłego roku działało w Polsce 14 858 klubów sportowych. W stosunku do 2014 r. odnotowano wzrost ich liczby o 6,1 proc.

Według Urzędu liczba klubów sportowych wzrosła we wszystkich województwach z wyjątkiem woj. lubelskiego, w którym nastąpił spadek o 1,1 proc., oraz woj. zachodniopomorskiego, w którym liczba klubów pozostała na tym samym poziomie.

GUS przekazał, że najwyższy wskaźnik osób ćwiczących w klubach sportowych na tysiąc mieszkańców wystąpił w woj. podkarpackim (36), najniższy zaś w woj. świętokrzyskim (18).

Z badań wynika, że najwięcej trenerów pracowało w klubach sportowych w woj. mazowieckim (12 proc.) i śląskim (12,2 proc.). Z kolei najmniejszą liczbę trenerów zanotowano w woj. świętokrzyskim (2 proc.), lubuskim (3,4 proc.) oraz podlaskim (3 proc.).

W raporcie wskazano, że największą popularnością cieszą się sporty drużynowe, które uprawia ponad 58 proc. ćwiczących. Najczęściej uprawianą dyscypliną jest niezmiennie piłka nożna (40,8 proc. ćwiczących), piłka siatkowa (7,5 proc.), koszykówka, pływanie i lekkoatletyka (po 4 proc).

W 2016 r. Polacy na sportowej arenie międzynarodowej zdobyli 11 medali Letnich Igrzysk Olimpijskich (w tym dwa złote), 435 medali mistrzostw świata, 650 medali mistrzostw Europy, 39 medali. Letnich Igrzysk Paraolimpijskich oraz 213 medali mistrzostw świata i Europy osób niepełnosprawnych.

mm/

Zobacz również: