Święto Bzury już za miesiąc

 Po raz trzeci odbędzie się w Sochaczewie Święto Bzury. Impreza jest organizowana   przez Express Sochaczewski oraz Miasto Sochaczew. Gwiazdą tegorocznej edycji będzie grupa „Jary” Oddział Zamknięty. Przy tej okazji Express Sochaczewski będzie świętować XV-lecie. I na tę okoliczność przygotowywane są niecodzienne  niespodzianki.

 Celem świętowania nad Bzurą jest przybliżenie mieszkańcom miasta i powiatu naszej rzeki jako miejsca wypoczynku i rekreacji. Tegoroczny program imprezy dzieli się na część sportowo-rekreacyjną i rozrywkowo-artystyczną. Będzie też, jak w poprzednich latach dużo konkursów i wiele atrakcyjnych nagród.

Sport i sztuka na plaży

Jak zwykle będą rodzinne zawody kajakowe. Nie zabraknie turnieju siatkówki plażowej i rugby na plaży. Z kolei FC Dragon przygotowuje 4 konkurencje. Najpierw rodzinny bieg przełajowy po okolicy. Potem turniej armwreslingu, czyli siłowania na rękę. Zawody te cieszą się ogromnym powodzeniem nie tylko wśród panów. Doskonale radzą sobie w rywalizacji kobiety, a nawet dzieci. Równie ciekawą jest też konkurencja przewracania na czas ogromnej opony, co nie jest wcale takie łatwe. FC Dragon da również pokaz sztuk walki.

Tradycyjnie nie powinno zabraknąć w tym roku pokazu zumby, który zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Odbędą się również otwarte zawody wędkarskie o Puchar Burmistrza Sochaczewa, zorganizowane przez Polski Związek Wędkarski Koło Sochaczew – Miasto. Amatorzy moczenia kija nad rzekę przybędą z pierwszymi promieniami słońca, a więc na długo przed innymi uczestnikami zabawy. Konkurencje sportowo-rekreacyjne zakończy przeciąganie liny. Tu okaże się, kto ma najwięcej krzepy.

Jednocześnie w tym samym czasie odbywać się będą pokazy, prezentacje, wystawy. Od początku wielkim zainteresowaniem cieszy się surviwal nad Bzurą. Jak również pokazy i warsztaty starych zawodów – szkutników, kowali, pszczelarzy, garncarzy i rękodzielników. Wiele z prezentowanych wyrobów lokalnej sztuki ludowej i rękodzieła można będzie nabyć.

Jeśli są jeszcze wytwórcy, to mogą zgłaszać się do naszej redakcji, aby pokazać się na kiermaszu z okazji Święta Bzury. Zapraszani są również producenci zdrowej żywności.

Harcerze z Hufca ZHP Sochaczew pokażą, jak sprytnie i szybko wiąże się tradycyjne węzły żeglarskie, a WOPR, jak radzić sobie w ekstremalnych warunkach na wodzie i udzielać pomocy.

Konkursy dla każdego

Pokazom tym towarzyszyć będzie finał konkursu na wiersz o rzece Bzurze, organizowany przez naszą redakcję. Swoje utwory można dostarczać listownie na adres redakcji: ul. Żeromskiego 29 G, 96-500 Sochaczew z dopiskiem „konkurs Laur Bzury” (wydruk komputerowy lub na maszynie) lub przesyłać mailem na adres: bogumila@exmedia.pl – dopisek „Laur Bzury”. Czekamy na tegorocznego zdobywcę statuetki na najlepszy wiersz.

Odbędzie się także konkurs wiedzy o Bzurze oraz konkurs hawajski dla dzieci. W strefie ekologicznej – przy survivalu oraz stoisku ZWiK – będzie można sprawdzić swą wiedzę na temat ekologii.

Z kolei na stoisku Expressu Sochaczewskiego będą do nabycia książki o Sochaczewie i okolicy, m.in. „Opowieści niezwykłe i niesamowite”. Będzie też możliwość obejrzenia starych zdjęć Sochaczewa na wystawie fotograficznej.

Prywatka na plaży

Dla dzieci przygotowanych jest bardzo wiele gier i atrakcji. Będzie dmuchane wesołe miasteczko, przejażdżki kucykami, malowanie buziek i wiele innych Najmłodsi będą mogli brać udział w konkursach i quizach z nagrodami.

Zaś na scenie królować będzie muzyka lat 80. Zagra  między innymi Jary  Oddział  Zamknięty, a zabrzmią takie wielkie hity, jak: „Ten wasz świat” , „Obudź się”, „Andzia i ja”, „Zabijać siebie” czy nieśmiertelne „Party”, także nowe przeboje zespół.

Będą też inni wykonawcy, których na razie nie zdradzamy, gdyż trwają z nimi rozmowy. Odbędzie się też po raz drugi „Mikrofon dla wszystkich”, czyli konkurs wokalny dla publiczności”, który jak w ubiegłym roku poprowadzi Piotr Milczarek.

To tylko część atrakcji, o kolejnych będziemy informować na bieżąco. W tym dniu Express Sochaczewski będzie świętować XV-lecie, i redakcja przygotowuje z tej okazji wiele niespodzianek i cennych nagród na konkursy.

Przez cały dzień będzie też trwała zbiórka i aukcja na rzecz Pawła Kubiaka, byłego komendanta Państwowej Straży Pożarnej w Sochaczewie. O tej akcji piszemy szerzej na stronie 7.

Święto Bzury tradycyjnie organizuje redakcja Expressu Sochaczewskiego wraz z Miastem Sochaczew, przy wsparciu MOSiR Sochaczew, ZHP Sochaczew, WOPR Sochaczew, Kajakowców Sochaczewa, Rugby Veterans Orkan Sochaczew, FC Dragon.

Patronat honorowy nad imprezą objął Burmistrz Sochaczewa.

Zapraszamy na miejską plażę nad Bzurą w niedzielę, 27 sierpnia. Początek od godziny 10.00, a finał około 22.00.

Bogumiła Nowak

 

Zobacz również: