Ministerstwo Spraw Zagranicznych na swojej stronie internetowej opublikowało zaktualizowaną listę krajów niebezpiecznych dla podróżujących. Tym razem jednak wśród nich znalazły się dwa kraje europejskie.

Najnowsza aktualizacja listy wprowadziła 6 nowych państw, które otrzymały status „ostrzegamy przed podróżą” przyznawany przez MSZ. Tym razem wśród tych państw znalazła się Wielka Brytania i Belgia.

Polskie MSZ poinformowało naszych rodaków chcących odwiedzić Wielką Brytanię, że władze tego kraju zdecydowały się zmienić poziom zagrożenia terrorystycznego z najwyższego do krytycznego. Oznacza to zmniejszoną liczbę sił wojskowych pomagających policji na ulicach brytyjskich miast. Wraz z tym ostrzeżeniem ministerstwo apeluje cały czas o ostrożność, szczególnie w momencie przebywania w miejscach publicznych. Należy też śledzić sytuację bezpieczeństwa i w razie, gdy zajdzie taka potrzeba, współpracować z miejscowymi przedstawicielami władz porządkowych.

Na liście niebezpiecznych państw jest też Belgia. W kraju tym nadal obowiązują nadzwyczajne środki bezpieczeństwa w związku z zeszłorocznym zamachem na lotnisku Zevantem oraz w metrze brukselskim. Ministerstwo ostrzega, że kontrole przeprowadzane są przy wejściach na dworce kolejowe, autobusowe, stacje metra i porty lotnicze. Na granicy belgisjko-francuskiej trzeba liczyć się też z wyrywkowymi kontrolami pojazdów oraz kontrolami osobistymi. W kraju zachowana jest cały czas obecność wojska na ulicach. Podobnie jak w Wielkiej Brytanii, MSZ zaleca naszym obywatelom szczególną ostrożność i uwagę szczególnie w miejscach publicznych.

ep

Zobacz również: