Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia dotyczący działalności polskiego dżihadysty. Mężczyzna podejrzany jest o to, że brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Miała ona na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym.

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi 11 lipca 2017 roku skierował do Sądu Okręgowego w Łodzi akt oskarżenia przeciwko dwóm obywatelom Polski.

Co zarzucono oskarżonym

Jeden z nich został oskarżony o udział w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym. Miała ona na celu popełnianie przestępstw o charakterze terrorystycznym. Drugiemu z oskarżonych prokuratura zarzuciła, że posiadając wiarygodne informacje o popełnionych przez inne osoby przestępstwach o charakterze terrorystycznym, nie zawiadomił o tym niezwłocznie organu powołanego do ścigania przestępstw.

Co ustalono w toku śledztwa

W trakcie śledztwa ustalono, że jeden z oskarżonych, który na stałe zamieszkiwał na terytorium innego państwa europejskiego, wiosną 2014 roku przedostał się przez Turcję na terytorium Syrii. Tam przyłączył się on do zbrojnej organizacji islamskiej. Jej celem było wprowadzenie na terytorium Syrii struktury rządzącej się prawami szariatu. Oskarżony w kwietniu 2015 roku powrócił do kraju, w którym wcześniej zamieszkiwał. Tam został zatrzymany, a następnie – jesienią 2015 roku – deportowany do Polski.

W odniesieniu do drugiego z oskarżonych ustalono, że od co najmniej listopada 2014 roku do września 2015 roku posiadał on wiarygodne informacje o popełnionych przez inne osoby przestępstwach o charakterze terrorystycznym. Pomimo tego nie przekazał on tych informacji organom ścigania.

Mężczyźni nie przyznali się do popełnienia zarzuconych im przestępstw i skorzystali z prawa do odmowy składania wyjaśnień.

Jedna ze spraw toczy się już w Sądzie

Wcześniej – 7 czerwca 2017 roku – o przyjęcie obowiązków w zakazanej przez prawo międzynarodowe wojskowej służbie najemnej i udział w działaniach zbrojnych na terenie Arabskiej Republiki Syryjskiej oskarżony został Kyuri A. – obywatel Federacji Rosyjskiej narodowości czeczeńskiej posiadający status uchodźcy w Polsce. W trakcie tej służby posiadał on bez wymaganego zezwolenia broń palną w postaci karabinka automatycznego.

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie, który prowadził śledztwo w tej sprawie, oskarżył Kyuri A. o popełnienie przestępstwa z art. 141 par. 2 kodeksu karnego i z art. 263 par. 2 kodeksu karnego.

Akt oskarżenia został wniesiony do Sądu Okręgowego w Warszawie.

źródło: PK

Zobacz również: